Panduan Membeli Kereta

Mazda CX-8 vs Volkswagen Tayron

Mazda CX-8

Mazda CX-8

Volkswagen Tayron

Volkswagen Tayron

Kesimpulan

Mazda CX-8 berharga RM165,360, iaitu RM25,300 lebih rendah berbanding Volkswagen Tayron yang berharga RM190,660, sambil menawarkan enjin petrol 2.5-liter berkuasa 192 hp/258 Nm, jarak roda 2,930 mm serta waranti lima tahun/100,000 km dengan servis percuma. Tayron pula menawarkan but 345 liter berbanding 209 liter, kamera 360 darjah, adaptive cruise control dan brek autonomi dengan pengesanan pejalan kaki serta penunggang basikal. Powertrain mild-hybrid 48V 1.5-liternya hanya menghasilkan 148 hp, tetapi tork 250 Nm itu hampir menyamai Mazda. Mazda ialah pilihan yang lebih berbaloi; Volkswagen pula sesuai untuk pembeli yang mengutamakan ciri keselamatan aktif dan teknologi kabin.

CX-8

Pilih Mazda CX-8 jika anda mahu menjimatkan RM25,300, mendapatkan 192 hp serta menerima waranti lima tahun/100,000 km dengan servis percuma.

Tayron

Pilih Volkswagen Tayron jika brek autonomi, adaptive cruise control, kamera 360 darjah dan but 345 liter lebih penting berbanding kuasa keseluruhan.

Perbezaan utama

  • Harga: Mazda CX-8 RM165,360; Volkswagen Tayron RM190,660.
  • Kuasa dan tork: Mazda CX-8 192 hp/258 Nm; Volkswagen Tayron 148 hp/250 Nm.
  • Dimensi: Mazda CX-8 sepanjang 4,900 mm dengan jarak roda 2,930 mm; Volkswagen Tayron sepanjang 4,792 mm dengan jarak roda 2,788 mm.
  • Ruang but: Mazda CX-8 209 liter; Volkswagen Tayron 345 liter.
  • Waranti: Mazda CX-8 lima tahun/100,000 km; Volkswagen Tayron dua tahun/perbatuan tanpa had.
  • Cukai jalan: Mazda CX-8 RM830 setahun; Volkswagen Tayron RM120 setahun.

CX-8

  • Harga pembelian RM25,300 lebih rendah
  • 192 hp dan 258 Nm daripada enjin 2.5-liter
  • Waranti lima tahun/100,000 km dengan servis percuma
  • Tiada brek autonomi, amaran pelanggaran atau lane-keeping assist
  • But 209 liter adalah 136 liter lebih kecil
  • Tiada kamera 360 darjah atau auto parking

Tayron

  • Brek autonomi mengesan pejalan kaki dan penunggang basikal
  • But 345 liter dan kamera 360 darjah
  • Adaptive cruise control, auto parking serta pengudaraan tempat duduk hadapan dengan fungsi urutan
  • RM25,300 lebih mahal
  • 148 hp kurang 44 hp berbanding Mazda
  • Waranti dua tahun lebih pendek berbanding perlindungan lima tahun Mazda
Harga & ringkasan
HargaRM165,360RM190,660
Jenis badanSUVSUV
SegmenD-SegmentD-Segment
PemasanganCKDCKD
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM830RM120
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve DOHC, Naturally Aspirated with Direct Injection and Variable Valve Timing16-valve DOHC with direct fuel injection, turbocharger and variable intake valve timing with 48-volt MHEV assistance
Kapasiti2,488 cc1,498 cc
Kuasa kuda192 hp148 hp
Tork258 Nm250 Nm
Bahan apiPetrolPetrol Hybrid/REV
Bore89 mm
Nisbah mampatan13
Pacuan
TransmisiConventional AutomaticDual-clutch Automatic (Wet)
Nama transmisiSkyActiv-Drive 6-speed Automatic with Manual Shift Mode7-speed Direct Shift Gearbox (DSG)
Gear67
Pengeluar transmisiMazda
PacuanFront Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j9.6 seconds
Ekonomi bahan api terkadar7.9 L/100 km
Dimensi
Panjang4,900 mm4,792 mm
Lebar1,840 mm1,852 mm
Tinggi1,730 mm1,660 mm
Jarak roda2,930 mm2,788 mm
Berat1,781 kg
Tangki minyak72 litres55 litres
Pintu55
Tempat duduk77
Ruang but209 litres345 litres
Tayar depan225/55R19235/55R18
Tayar belakang225/55R19235/55R18
Tayar gantiSpace SaverSpace Saver
Tayar kilangToyo Proxes R46Hankook Ventus evoSUV
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Malaysia (CKD)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Struts
Suspensi belakangMulti-linkMulti-links
Roda depan19" Silver V-spoke Alloy18" Napoli Alloys
Roda belakang19" Silver V-spoke Alloy18" Napoli Alloys
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Nota casisG-Vectoring Control PlusDynamic Chassis Control Pro
Keselamatan
Beg udaraDriver and Passenger, Front Side, Front and Rear CurtainDriver and Front Passenger, Front & Rear Side Bags, Curtain Airbags & Front Centre Airbag
ABS/EBD
Kawalan kestabilan
Penggera
Immobilizer
Fungsi mematikan beg udara
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar7 Three-point7 Three-point
Sistem maklumat titik buta
ISOFIXAvailable on 2 Outer 2nd Row SeatsAvailable on Front Passenger Seat and 2 Outer Middle Row Seats
Sistem brek autonomusYes, with Pedestrian and Cyclist Detection
Bantuan mengekal lorongNoSteering Correction
Amaran perlanggaran
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorLED Projectors
Lampu belakangLED CombinationFull LED
Lampu siang LED
Lampu kabus depan
Lampu kabus belakang
Penunjuk arah cermin sisi
Kabin
Tempat duduk depanPower Adjustable Front Seats with Driver's Side Lumbar Adjustment and Memory Function12-Way Power-Adjustable Front Seats with Memory Function, Ventilation and Massaging
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding, Sliding and Reclining 2nd Row, 50:50 Split-folding 3rd Row40:20:40 Split-Folding and Sliding 2nd Row, 50:50 Split-Folding 3rd Row
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-Zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangSingle-zone Automatic Climate ControlSingle-zone Automatic Climate Control
Soket kuasa1 Front, 1 Boot, 2 Front USB, 2 2nd Row USB, 2 3rd Row USB1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear
Lampu dalamanMap LightsMap Lights and Ambient Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Middle Row, 2 Back Row
Bidai matahariManual Rear Window Blinds
AudioMazda Connect Infotainment System with 8" Touchscreen, Commander Control Knob, Voice Control, Apple CarPlay, Android Auto and 6 Speakers12.9" Discover Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker Volkswagen Sound System
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-pinchFour Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless Push Button
KunciKeyless Operation with Walk-away Auto LockKeyless Operation
Auto start/stop
Lampu utama automatik
Pengelap automatik
Cruise controlPassive Cruise ControlAdaptive Cruise Control
Tiptronic
Paddle shift
Kawalan audio pada stereng
Stereng boleh laras (tilt)
Stereng boleh laras (teleskopik)
Operasi butPowered with Contactless OperationPowered with Contactless Operation
Sensor parkir depan4 Sensors6 Sensors
Sensor parkir belakang4 Sensors6 Sensors
Kamera undurYesYes, with 360-degree Camera
Parkir automatikYes
Cermin sisi lipat automatik
Bluetooth
Navigasi
Bantuan mula menanjak
Kluster meterDigital/AnalogueFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)100,000 kmTanpa had
Waranti pengeluar5 tahun2 tahun
Nota waranti5-year/100,000 km Free Service

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian.

Soalan Lazim CX-8 vs Tayron

Mazda CX-8 atau Volkswagen Tayron lebih baik?

Mazda CX-8 ialah pilihan yang lebih berbaloi, dengan 192 hp, jarak roda lebih panjang iaitu 2,930 mm serta perlindungan lima tahun/100,000 km. Pilih Volkswagen Tayron untuk brek autonomi, adaptive cruise control, kamera 360 darjah dan but yang lebih besar.

Berapakah perbezaan harga?

Volkswagen Tayron berharga RM25,300 lebih tinggi berbanding Mazda CX-8: RM190,660 berbanding RM165,360.

Mazda CX-8 atau Volkswagen Tayron, yang mana mempunyai ruang bagasi lebih besar?

Volkswagen Tayron mempunyai but lebih besar, iaitu 345 liter, berbanding 209 liter pada Mazda CX-8. Ini memberikan kelebihan 136 liter kepada Volkswagen.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Motorsports | 2025 | Electric: Electric | News: News | Tech | Reviews: Reviews