Panduan Membeli Kereta

BMW M4 Coupe vs Porsche Cayenne Coupe Electric

BMW M4 Coupe

BMW M4 Coupe

Competition xDrive

Porsche Cayenne Coupe Electric

Porsche Cayenne Coupe Electric

Kesimpulan

Pada harga RM878,800, BMW M4 Coupe berharga RM129,800 lebih tinggi berbanding Porsche Cayenne Coupe Electric pada RM749,000. Enjin enam silinder sebaris BMW dengan 530 hp dan 650 Nm mencapai 100 km/h dalam 3.5 saat, 1.3 saat lebih pantas berbanding Porsche, serta mencapai 250 km/h. Namun, Porsche membalas dengan 835 Nm daripada dual motors, bateri 113 kWh dan jarak gerak 661 km, manakala cukai jalan tahunan ialah RM665 berbanding RM2,113. Bagi pembeli Malaysia yang memerlukan lima tempat duduk, lima pintu dan but 534 liter, Porsche ialah kenderaan yang lebih praktikal; BMW pula ialah pilihan yang lebih pantas dan jauh lebih ringan pada 1,800 kg.

M4 Coupe

Pilih BMW M4 Coupe jika pecutan 0-100 km/h dalam 3.5 saat, kelajuan maksimum 250 km/h dan berat 730 kg lebih ringan lebih penting berbanding kepraktisan kabin serta cukai jalan.

Cayenne Coupe Electric

Pilih Porsche Cayenne Coupe Electric jika anda mahukan lima tempat duduk, jarak gerak EV 661 km, 835 Nm dan cukai jalan tahunan RM1,448 lebih rendah.

Perbezaan utama

  • Harga: BMW M4 Coupe RM878,800; Porsche Cayenne Coupe Electric RM749,000.
  • 0-100 km/h: BMW M4 Coupe 3.5 saat; Porsche Cayenne Coupe Electric 4.8 saat.
  • Kuasa: BMW M4 Coupe 530 hp; output motor Porsche Cayenne Coupe Electric 436 hp.
  • Tork: BMW M4 Coupe 650 Nm; Porsche Cayenne Coupe Electric 835 Nm.
  • Berat kerb: BMW M4 Coupe 1,800 kg; Porsche Cayenne Coupe Electric 2,530 kg.
  • Kepraktisan: BMW M4 Coupe mempunyai 2 pintu, 4 tempat duduk dan but 440 liter; Porsche Cayenne Coupe Electric mempunyai 5 pintu, 5 tempat duduk dan but 534 liter.

M4 Coupe

  • Masa 0-100 km/h dalam 3.5 saat dan kelajuan maksimum 250 km/h.
  • 730 kg lebih ringan berbanding Porsche.
  • Waranti lanjutan tiga tahun disenaraikan.
  • Berharga RM129,800 lebih tinggi.
  • Cukai jalan tahunan ialah RM2,113 berbanding RM665.
  • Mempunyai dua pintu, empat tempat duduk dan but 440 liter berbanding lima pintu, lima tempat duduk dan 534 liter.

Cayenne Coupe Electric

  • Bateri 113 kWh dengan jarak gerak EV didakwa 661 km.
  • 835 Nm daripada dual motors dan pengecasan DC 390 kW.
  • Lima pintu, lima tempat duduk dan but 534 liter.
  • 0-100 km/h mengambil masa 4.8 saat, berbanding 3.5 saat.
  • Kelajuan maksimum ialah 230 km/h, 20 km/h lebih rendah berbanding BMW.
  • Pada 2,530 kg, ia 730 kg lebih berat.

Kelebihan M4 Coupe berbanding Cayenne Coupe Electric

Kunci keselamatan kanak-kanakAuto start/stopTiptronicPaddle shiftPengelap automatikPaparan head-upCermin sisi lipat automatik

Kelebihan Cayenne Coupe Electric berbanding M4 Coupe

Sistem maklumat titik butaSunroofBidai matahariParkir automatikPintu kuasa

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

Jarak roda Cayenne Coupe Electric adalah 166 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Cayenne Coupe Electric adalah 93 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Cayenne Coupe Electric: 534 liter berbanding 440.

M4 Coupe 4,794 × 1,887 × 1,393 mm · jarak roda 2,857 mmCayenne Coupe Electric 4,985 × 1,980 × 1,650 mm · jarak roda 3,023 mm
1,3934,794 mmJarak roda 2,857 mm1,6504,985 mmJarak roda 3,023 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM878,800RM749,000✓
Jenis badanCoupeCoupe
SegmenCompact ExecutiveExecutive
PemasanganCBUCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM2,113RM665✓
Ansuran bulanan (angg.)RM8,970/blnRM7,645/bln✓
Insurans / tahun (angg.)RM23,195RM19,722✓
Bahan api atau elektrik / tahun (angg.)—RM1,519
Kos tenaga / 100 km (angg.)—RM7.60
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)—RM109,529
Pengecasan (anggaran)
Cas AC 0–100% (angg.)—10.3 jam
Cas DC 10–80% (angg.)—20 minit
Penggerak kuasa
Teknologi enjin24-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection and Variable Valve Timing and Lift800V architecture, dual permanent magnet synchronous motors; 408 PS/300 kW standard, 442 PS/325 kW overboost with Launch Control
Kapasiti2,993 cc—
Kuasa kuda530 hp pada 6,250 rpm—
Tork650 Nm pada 2,750 rpm—
Susunan silinderInline 6—
Bahan apiPetrolElectric
Bilangan motor—2
Kuasa kuda motor—436 hp
Tork motor—835 Nm
Kapasiti bateri—113 kWh
Jarak EV—661 km
Kadar pengecasan (AC)—11 kW
Kadar pengecasan (DC)—390 kW
Pacuan
TransmisiConventional AutomaticSingle Ratio Automatic
Nama transmisi8-speed M Steptronic Transmission with DrivelogicSingle-speed Automatic
Gear8—
Pengeluar transmisiZF—
PacuanAll Wheel DriveAll Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j3.5 seconds✓4.8 seconds
Kelajuan maksimum250 km/h✓230 km/h
Dimensi
Panjang4,794 mm4,985 mm
Lebar1,887 mm1,980 mm
Tinggi1,393 mm1,650 mm
Jarak roda2,857 mm3,023 mm
Berat1,800 kg2,530 kg
Tangki minyak59 litres—
Pintu25
Tempat duduk45
Ruang but440 litres534 litres✓
Tayar depan275/35R19255/55R20
Tayar belakang285/35R20305/45R20
Tayar gantiN/A, Tyre Repair KitTyre Repair Kit
Tayar kilangPirelli P Zero—
Wiper Blade (Driver)24 inch—
Wiper Blade (Passenger)19 inch—
Casis
PemasanganGermany (CBU)Slovakia (CBU)
Suspensi depanDouble WishbonesAir Suspension with PASM
Suspensi belakangMulti-linkAir Suspension with PASM
Roda depan19" M Forged Alloys20" Cayenne Aero Alloys
Roda belakang20" M Forged Alloys20" Cayenne Aero Alloys
SterengRack & Pinion (Electric Power Steering)Electric Power Steering Plus (variable ratio)
Nota casisM Adaptive SuspensionAdaptive two-chamber air suspension with PASM, 5 ride heights (ground clearance up to 245 mm, wading 500-555 mm); rear-axle steering up to 5 deg (turning circle 11.6 m); 6-piston front fixed calipers, 375 mm front/350 mm rear ventilated discs; recuperation up to 600 kW; towing 3,000 kg (3,500 kg with off-road package)
Keselamatan
Beg udara6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain)9 (Dual front, front side, rear side, curtain, front centre)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara✓✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Front Passenger Door—
Tali pinggang keledar4 Three-point5 Three-point with reversible pretensioners
Sistem maklumat titik buta—✓
ISOFIXAvailable for 2 Outer Rear SeatsISOFIX/i-Size on outer rear seats
Sistem brek autonomusYes, with Pedestrian Detection (5 km/h to 80 km/h)Yes, with pedestrian and cyclist detection
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Amaran perlanggaran✓✓
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Nota keselamatan—Lane Change Assist with exit warning and rear cross-traffic alert; Lane Keeping Assist with Emergency Stop; Intersection Assist; Swerve and Turn Assist; Warn and Brake Assist; Adaptive Cruise Control with stop-and-go; Speed Limit Assist; Driver Awareness Detection; eCall/bCall; TPMS; PSM with ABS, ASR, ABD, MSR; post-collision brake
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorMatrix LED
Lampu belakangLaserlightLED light strip with illuminated PORSCHE lettering
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depanPowered Front Seats14-way power comfort seats with memory, heated
Tempat duduk belakang40:20:40 Split-folding2+1 power-reclining seats
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlFour-zone automatic climate control with parking pre-climatisation
Penghawa dingin belakangSingle-zone Automatic Climate ControlRear vents with separate zone controls
Sunroof—Fixed panoramic glass roof
Soket kuasa1 Front, 2 USB-C FrontQi wireless charger, 230V socket in boot
Lampu dalamanMap Lights & Ambient LightingAmbient lighting (30 colours) with communication light
Pemegang cawan2 Front2 Front, 2 Rear
Bidai matahari—Rear door electric roll-up blinds
Audio14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 12-Speaker Harman Kardon Sound SystemBOSE Surround Sound System, 14.25" Curved OLED Cluster + Flow Display OLED + Passenger Display, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, Qi Wireless Charging
Kemudahan
Tingkap kuasaTwo Windows, Auto Up and Down with Anti PinchAll with auto up/down
Penghidup enjinKeyless Push ButtonPush start
KunciKeyless OperationKeyless entry (Porsche Entry) with Digital Key
Auto start/stop✓—
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓—
Cruise controlPassive Cruise ControlAdaptive with stop-and-go
Tiptronic✓—
Paddle shift✓—
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butRemote Control ActivationPowered tailgate with gesture control and kick sensor
Sensor parkir depan6 SensorsYes
Sensor parkir belakang6 SensorsYes
Kamera undurYes, 360-degree View Monitor360-degree camera (2D Surround View)
Parkir automatik—Yes
Cermin sisi lipat automatik✓—
Bluetooth✓✓
Navigasi✓✓
Paparan head-up✓—
Pintu kuasa—Soft-close doors
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Nota kemudahan—Porsche Entry UWB keyless with Digital Key; 90 L frunk with swipe-to-open; 14.25-inch curved OLED cluster, Flow Display OLED touchscreen, Passenger Display; Mood Modes; Sport Chrono Package; Porsche Electric Sport Sound; Air Quality System; Storage Package; parking pre-climatisation; Porsche Wireless Charging preparation (11 kW inductive pad optional); 22 kW AC charger optional; AR head-up display optional; dashcam preparation; soft-close doors; Porsche Connect 10 years
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)Tanpa hadTanpa had
Jarak waranti (lanjutan)Tanpa had—
Waranti pengeluar2 tahun2 tahun
Waranti lanjutan3 tahun—
Nota waranti—High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim M4 Coupe vs Cayenne Coupe Electric

BMW M4 Coupe atau Porsche Cayenne Coupe Electric lebih baik?

BMW M4 Coupe lebih baik dari segi prestasi mutlak, dengan pecutan 100 km/h dalam 3.5 saat. Porsche Cayenne Coupe Electric lebih baik untuk kegunaan keluarga dan pemilikan EV, dengan lima tempat duduk, jarak gerak 661 km serta cukai jalan tahunan RM665.

Apakah perbezaan harga antara kedua-duanya?

BMW M4 Coupe berharga RM878,800 manakala Porsche Cayenne Coupe Electric berharga RM749,000, jadi BMW RM129,800 lebih mahal.

Yang mana lebih praktikal untuk penumpang dan barangan?

Porsche Cayenne Coupe Electric lebih praktikal: ia mempunyai lima pintu, lima tempat duduk dan but 534 liter. BMW M4 Coupe pula mempunyai dua pintu, empat tempat duduk dan ruang but 440 liter.

Berapa lama masa pengecasan?

Bateri 113.0 kWj Cayenne Coupe Electric mengambil kira-kira 10.3 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 390 kW.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: 2025 | Malaysia: Malaysia | Featured: Featured | Reviews: Reviews | Tech | News: News