Kesimpulan
BMW M5 berharga RM326,912 lebih tinggi pada RM1,200,800, dan ia berbaloi dengan jurang itu menerusi masa 0-100 km/j 3.5 saat berbanding 5.0 saat untuk Mercedes-Benz AMG GLE Coupe, selain bateri 22.1-kWh dan jarak EV 67 km. Enjin V8 591-hp dan motor 194-hp miliknya juga jauh mengatasi enjin enam sebaris 429-hp dan motor 20-hp Mercedes. Namun, AMG GLE Coupe lebih murah RM6,770 setahun dari segi cukai jalan, mempunyai but 655 liter dan tempat duduk hadapan yang jauh lebih mewah. Untuk pengalaman pemanduan sedan eksekutif yang pantas dan boleh dicas, pilih M5; untuk kepraktisan SUV, Mercedes lebih masuk akal.
Pilih BMW M5 jika pecutan 0-100 km/j dalam 3.5 saat, jarak EV 67 km dan M Adaptive Suspension lebih penting daripada harga, cukai jalan dan kapasiti but.
Pilih Mercedes-Benz AMG GLE Coupe jika anda mahukan but 655 liter, lima pintu, tempat duduk hadapan dengan fungsi urut dan pengudaraan, sambil membayar RM326,912 lebih rendah untuk harga pembelian.
Perbezaan utama
- Harga: BMW M5 RM1,200,800; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe RM873,888.
- 0-100 km/j: BMW M5 3.5 saat; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe 5.0 saat.
- Bateri dan jarak EV: BMW M5 22.1 kWh dan 67 km; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe 0.9 kWh dan tiada jarak EV dinyatakan.
- Cukai jalan: BMW M5 RM8,408 setahun; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe RM1,638 setahun.
- Ruang but: BMW M5 466 liter; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe 655 liter.
- Berat: BMW M5 2,510 kg; Mercedes-Benz AMG GLE Coupe 2,325 kg.
M5
- Pecutan 0-100 km/j dalam 3.5 saat
- Bateri 22.1-kWh dengan jarak EV 67 km
- M Adaptive Suspension
- RM326,912 lebih mahal
- Cukai jalan tahunan RM8,408 berbanding RM1,638
- But 466 liter lebih kecil sebanyak 189 liter
AMG GLE Coupe
- But 655 liter dan badan SUV lima pintu
- Tempat duduk hadapan 18-arah dengan fungsi memori, urut, pemanas dan pengudaraan
- Head-up display dan panoramic sliding sunroof
- Masa 0-100 km/j 5.0 saat ketinggalan 1.5 saat berbanding M5
- Bateri 0.9-kWh dan tiada jarak EV dinyatakan
- 429 hp dan 560 Nm ketinggalan berbanding 591 hp dan 750 Nm M5
Kelebihan M5 berbanding AMG GLE Coupe
Kelebihan AMG GLE Coupe berbanding M5
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda AMG GLE Coupe adalah 78 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. AMG GLE Coupe adalah 40 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada AMG GLE Coupe: 655 liter berbanding 466.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM1,200,800 | RM873,888✓ |
| Jenis badan | Sedan | SUV |
| Segmen | Executive | Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM8,408 | RM1,638✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM12,260/bln | RM8,920/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM31,664 | RM23,068✓ |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 32-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection, Variable Valve Timing and Lift, plug-in hybrid assistance | 24-valve DOHC with Twin-scroll Turbocharger, Electric Compressor, Direct Fuel Injection and Variable Valve Timing and Lift |
| Kapasiti | 4,395 cc | 2,999 cc |
| Kuasa kuda | 591 hp pada 6,000 rpm✓ | 429 hp pada 5,800 rpm |
| Tork | 750 Nm pada 1,800 rpm✓ | 560 Nm pada 2,200 rpm |
| Susunan silinder | V 8 | Inline 6 |
| Bahan api | Petrol Plug-in Hybrid | Petrol Hybrid/REV |
| Bore × Stroke | — | 83 mm × 92.4 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10.5 |
| Bilangan motor | 1 | 1 |
| Kuasa kuda motor | 194 hp✓ | 20 hp |
| Tork motor | 280 Nm✓ | 200 Nm |
| Kapasiti bateri | 22.1 kWh✓ | 0.9 kWh |
| Jarak EV | 67 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 7.4 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Conventional Automatic |
| Nama transmisi | M Steptronic | 9G-Tronic |
| Gear | 8 | 9 |
| Pengeluar transmisi | — | Mercedes-Benz |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 3.5 seconds✓ | 5 seconds |
| Kelajuan maksimum | 250 km/h | 250 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,096 mm | 4,939 mm |
| Lebar | 1,970 mm | 2,010 mm |
| Tinggi | 1,510 mm | 1,730 mm |
| Jarak roda | 2,857 mm | 2,935 mm |
| Berat | 2,510 kg | 2,325 kg |
| Tangki minyak | 60 litres | 65 litres |
| Pintu | 4 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 466 litres | 655 litres✓ |
| Tayar depan | 265/40R20 | 285/40ZR22 |
| Tayar belakang | 295/35R21 | 325/35ZR22 |
| Tayar ganti | N/A, Tyre Repair Kit | Space Saver |
| Tayar kilang | Hankook S1 evo Z | Yokohama Advan Sport V107 |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | 26 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | 22 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Germany (CBU) | United States (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | Double Wishbones |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-link |
| Roda depan | 20" M Alloys | 22" Alloys |
| Roda belakang | 21" M Alloys | 22" Alloys |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | M Adaptive Suspension | — |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) | 7 (Driver and Passenger, Driver Knee, Front Side, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for outer two rear passenger seats | Available for 2 Outer Rear Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, with Full Auto Brake, Pedestrian Detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Auto High Beam | Adaptive LED Projector with Matrix High Beam |
| Lampu belakang | Full LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | 18-way Power Adjustable with Memory, Massage, Heating and Ventilation |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 40:20:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Dual-Zone Automatic Climate Control | Dual-Zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Dual-zone Automatic Climate Control | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | — | Panoramic Sliding Sunroof |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB-C Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Rear | 1 Front, 1 Boot, 3 Front USB-C, 2 Rear USB-C |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights & Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Rear Window Shades | — |
| Audio | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 18-speaker Bowers & Wilkins Sound System | 12.3" Touchscreen Mercedes-Benz User Experience with Apple CarPlay, Android Auto, Voice Control and 13-speaker Burmester Surround Sound System (590 W) |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button Start | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation with Proximity Lock/Unlock | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control with Stop and Go |
| Paddle shift | ✓ | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot with Contactless Opening | Powered Boot with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree View Monitor | Yes, 360-degree View Monitor |
| Parkir automatik | Yes | Yes, Parallel and Perpendicular |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Paparan head-up | — | ✓ |
| Pintu kuasa | Yes | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun✓ | 2 tahun |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai M5 & AMG GLE Coupe untuk dijual
Soalan Lazim M5 vs AMG GLE Coupe
BMW M5 atau Mercedes-Benz AMG GLE Coupe, mana lebih baik?
BMW M5 lebih baik dari segi prestasi keseluruhan dan keupayaan plug-in, dengan pecutan 0-100 km/j dalam 3.5 saat serta jarak EV 67 km. Mercedes-Benz AMG GLE Coupe pula lebih baik untuk ruang bagasi, akses SUV dan cukai jalan tahunan yang lebih rendah.
Berapakah perbezaan harga?
BMW M5 berharga RM326,912 lebih tinggi berbanding Mercedes-Benz AMG GLE Coupe: RM1,200,800 berbanding RM873,888.
Model mana mempunyai sistem hibrid yang lebih berguna?
BMW M5 mempunyai sistem plug-in hybrid yang lebih lengkap, dengan motor 194-hp, bateri 22.1-kWh dan jarak EV 67 km. Mercedes-Benz AMG GLE Coupe pula mempunyai motor 20-hp dan bateri 0.9-kWh, tanpa jarak EV dinyatakan.