Kesimpulan
Pada harga RM1,200,800, BMW M5 berharga RM501,800 lebih mahal berbanding Porsche Cayenne Electric yang berharga RM699,000, manakala cukai jalannya RM8,408 setahun jauh mengatasi RM665 milik Porsche. M5 ialah kereta yang lebih pantas, dengan pecutan 0-100 km/h dalam 3.5 saat dan kelajuan maksimum 250 km/h, tetapi jarak EV sejauh 67 km mengehadkan penggunaan dalam mod elektrik sepenuhnya. Cayenne pula menawarkan jarak perjalanan 642 km, pengecasan DC 390 kW dan but berkapasiti 781 liter. Bagi pembeli Malaysia, Porsche ialah pilihan harian yang lebih rasional; BMW pula untuk mereka yang sememangnya mahukan pengalaman prestasi V8 plug-in hybrid.
Pilih BMW M5 jika pecutan 0-100 km/h dalam 3.5 saat, kelajuan maksimum 250 km/h dan output 727 PS V8 plug-in hybrid lebih penting berbanding kos penggunaan serta jarak EV.
Pilih Porsche Cayenne Electric jika anda mahukan jarak EV 642 km, pengecasan DC 390 kW, but 781 liter dan cukai jalan tahunan yang jauh lebih rendah.
Perbezaan utama
- Harga: BMW M5 RM1,200,800; Porsche Cayenne Electric RM699,000.
- Cukai jalan tahunan: BMW M5 RM8,408; Porsche Cayenne Electric RM665.
- Jarak EV: BMW M5 67 km; Porsche Cayenne Electric 642 km.
- 0-100 km/h: BMW M5 3.5 saat; Porsche Cayenne Electric 4.8 saat.
- Ruang but: BMW M5 466 liter; Porsche Cayenne Electric 781 liter.
- Pengecasan DC: BMW M5 tidak dinyatakan; Porsche Cayenne Electric 390 kW.
M5
- Masa pecutan 0-100 km/h dalam 3.5 saat.
- Kelajuan maksimum 250 km/h.
- Output 727 PS V8 plug-in hybrid dengan transmisi automatik lapan kelajuan M Steptronic.
- RM501,800 lebih mahal.
- Cukai jalan tahunan RM8,408 berbanding RM665.
- Jarak EV 67 km dan but 466 liter ketinggalan berbanding 642 km dan 781 liter milik Porsche.
Cayenne Electric
- Jarak EV 642 km daripada bateri 113 kWh.
- Pengecasan DC 390 kW dengan seni bina 800V.
- But 781 liter dan suspensi udara dengan PASM.
- Masa pecutan 0-100 km/h dalam 4.8 saat, ketinggalan 1.3 saat berbanding BMW.
- Kelajuan maksimum 230 km/h, 20 km/h lebih rendah berbanding BMW.
- Output motor 436 hp lebih rendah berbanding output gabungan hibrid BMW sebanyak 727 PS.
Kelebihan M5 berbanding Cayenne Electric
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Cayenne Electric adalah 166 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ruang but memihak kepada Cayenne Electric: 781 liter berbanding 466.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM1,200,800 | RM699,000✓ |
| Jenis badan | Sedan | SUV |
| Segmen | Executive | Executive |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM8,408 | RM665✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM12,260/bln | RM7,135/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM31,664 | RM18,422✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | — | RM1,564 |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | — | RM7.82 |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | — | RM103,254 |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 10.3 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 20 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 32-valve DOHC with Twin Turbochargers, Direct Injection, Variable Valve Timing and Lift, plug-in hybrid assistance | 800V architecture, dual permanent magnet synchronous motors; 408 PS/300 kW standard, 442 PS/325 kW overboost with Launch Control |
| Kapasiti | 4,395 cc | — |
| Kuasa kuda | 591 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 750 Nm pada 1,800 rpm | — |
| Susunan silinder | V 8 | — |
| Bahan api | Petrol Plug-in Hybrid | Electric |
| Bilangan motor | 1 | 2 |
| Kuasa kuda motor | 194 hp | 436 hp✓ |
| Tork motor | 280 Nm | 835 Nm✓ |
| Kapasiti bateri | 22.1 kWh | 113 kWh✓ |
| Jarak EV | 67 km | 642 km✓ |
| Kadar pengecasan (AC) | 7.4 kW | 11 kW✓ |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 390 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | M Steptronic | Single-speed Automatic |
| Gear | 8 | — |
| Pacuan | All Wheel Drive | All Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 3.5 seconds✓ | 4.8 seconds |
| Kelajuan maksimum | 250 km/h✓ | 230 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 5,096 mm | 4,985 mm |
| Lebar | 1,970 mm | 1,980 mm |
| Tinggi | 1,510 mm | 1,674 mm |
| Jarak roda | 2,857 mm | 3,023 mm |
| Berat | 2,510 kg | 2,525 kg |
| Tangki minyak | 60 litres | — |
| Pintu | 4 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 466 litres | 781 litres✓ |
| Tayar depan | 265/40R20 | 255/55R20 |
| Tayar belakang | 295/35R21 | 305/45R20 |
| Tayar ganti | N/A, Tyre Repair Kit | Tyre Repair Kit |
| Tayar kilang | Hankook S1 evo Z | — |
| Wiper Blade (Driver) | 26 inch | — |
| Wiper Blade (Passenger) | 19 inch | — |
| Casis | ||
| Pemasangan | Germany (CBU) | Slovakia (CBU) |
| Suspensi depan | Double Wishbones | Air Suspension with PASM |
| Suspensi belakang | Multi-link | Air Suspension with PASM |
| Roda depan | 20" M Alloys | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Roda belakang | 21" M Alloys | 20" Cayenne Aero Alloys |
| Stereng | Rack & Pinion (Electric Power Steering) | Electric Power Steering Plus (variable ratio) |
| Nota casis | M Adaptive Suspension | Adaptive two-chamber air suspension with PASM, 5 ride heights (ground clearance up to 245 mm, wading 500-555 mm); rear-axle steering up to 5 deg (turning circle 11.6 m); 6-piston front fixed calipers, 375 mm front/350 mm rear ventilated discs; recuperation up to 600 kW; towing 3,000 kg (3,500 kg with off-road package) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) | 9 (Dual front, front side, rear side, curtain, front centre) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | — |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point with reversible pretensioners |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available for outer two rear passenger seats | ISOFIX/i-Size on outer rear seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | Yes, with pedestrian and cyclist detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Lane Change Assist with exit warning and rear cross-traffic alert; Lane Keeping Assist with Emergency Stop; Intersection Assist; Swerve and Turn Assist; Warn and Brake Assist; Adaptive Cruise Control with stop-and-go; Speed Limit Assist; Driver Awareness Detection; eCall/bCall; TPMS; PSM with ABS, ASR, ABD, MSR; post-collision brake |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projector with Auto High Beam | Matrix LED |
| Lampu belakang | Full LED | LED light strip with illuminated PORSCHE lettering |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Power Adjustable Front Seats | 14-way power comfort seats with memory, heated |
| Tempat duduk belakang | 40:20:40 Split-folding | 2+1 power-adjustable seats (recline and fore/aft), 40:20:40 split fold, centre armrest with cupholders |
| Penghawa dingin depan | Dual-Zone Automatic Climate Control | Four-zone automatic climate control with parking pre-climatisation |
| Penghawa dingin belakang | Dual-zone Automatic Climate Control | Rear vents with separate zone controls |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB-C Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-C Rear | Qi wireless charger, 230V socket in boot |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Ambient lighting (30 colours) with communication light |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Rear Window Shades | Rear door electric roll-up blinds |
| Audio | 14.9" BMW Curved Display Live Cockpit Professional, 18-speaker Bowers & Wilkins Sound System | BOSE Surround Sound System, 14.25" Curved OLED Cluster + Flow Display OLED, Wireless Apple CarPlay and Android Auto, Qi Wireless Charging |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch | All with auto up/down |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button Start | Push start |
| Kunci | Keyless Operation with Proximity Lock/Unlock | Keyless entry (Porsche Entry) with Digital Key |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive with stop-and-go |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Pelarasan stereng elektrik | ✓ | — |
| Operasi but | Powered Boot with Contactless Opening | Powered tailgate with gesture control and kick sensor |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | Yes |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | Yes |
| Kamera undur | Yes, 360-degree View Monitor | 360-degree camera (2D Surround View) |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | — |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Pintu kuasa | Yes | Soft-close doors |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | — | Porsche Entry UWB keyless with Digital Key; 90 L frunk with swipe-to-open; 14.25-inch curved OLED cluster, Flow Display OLED touchscreen; Sport Chrono Package; Porsche Electric Sport Sound; Air Quality System; Storage Package; parking pre-climatisation; Porsche Wireless Charging preparation (11 kW inductive pad optional); 22 kW AC charger optional; AR head-up display optional; passenger display optional; dashcam preparation; soft-close doors; Porsche Connect 10 years |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Jarak waranti (lanjutan) | Tanpa had | — |
| Waranti pengeluar | 2 tahun | 2 tahun |
| Waranti lanjutan | 3 tahun | — |
| Nota waranti | — | High-voltage battery warranty: 8 years/160,000 km |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai M5 & Cayenne Electric untuk dijual
Soalan Lazim M5 vs Cayenne Electric
BMW M5 atau Porsche Cayenne Electric, mana lebih baik?
Porsche Cayenne Electric lebih baik untuk kegunaan harian di Malaysia, dengan jarak 642 km, pengecasan DC 390 kW, but yang lebih besar dan cukai jalan yang jauh lebih rendah. Pilih BMW M5 hanya jika pecutan 3.5 saat dan karakter V8 plug-in hybrid menjadi keutamaan.
Berapakah perbezaan harga antara kedua-duanya?
BMW M5 berharga RM501,800 lebih mahal berbanding Porsche Cayenne Electric.
Yang mana lebih baik untuk pemanduan elektrik jarak jauh?
Porsche Cayenne Electric sememangnya lebih baik: ia mempunyai jarak 642 km, bateri 113 kWh dan pengecasan DC 390 kW. BMW M5 pula mempunyai bateri 22.1 kWh dan jarak EV 67 km.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 113.0 kWj Cayenne Electric mengambil kira-kira 10.3 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 390 kW.