Kesimpulan
Pada harga RM109,800, GWM Ora Good Cat berharga RM35,000 lebih rendah berbanding Toyota Corolla pada RM144,800, namun menawarkan motor 143 hp/210 Nm, bateri 57.7 kWh dan jarak EV 400 km. Cukai jalan tahunannya sebanyak RM80 juga lebih rendah berbanding RM279 untuk Corolla. Corolla pula menawarkan but yang jauh lebih besar, iaitu 470 liter berbanding 250 liter, jarak roda lebih panjang pada 2,700 mm serta tujuh beg udara. Pilih Ora jika anda mementingkan harga permulaan lebih rendah dan kelengkapan EV; pilih Corolla jika ruang bagasi dan susun atur sedan lebih penting.
Corolla 1.8 GR Sport (RM149,800) berada di atas semua varian Ora Good Cat di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih GWM Ora Good Cat jika anda mahukan EV berharga RM109,800 dengan jarak 400 km, tork 210 Nm dan kelengkapan bantuan pemanduan yang menyeluruh.
Pilih Toyota Corolla jika anda memerlukan but 470 liter, jarak roda lebih panjang pada 2,700 mm dan perlindungan waranti tanpa had perbatuan.
Perbezaan utama
- Harga: GWM Ora Good Cat RM109,800; Toyota Corolla RM144,800.
- Kuasa dan tork: Ora Good Cat 143 hp dan 210 Nm; Corolla 137 hp dan 172 Nm.
- Ruang but: Ora Good Cat 250 liter; Corolla 470 liter.
- Panjang dan jarak roda: Ora Good Cat 4,235 mm dan 2,650 mm; Corolla 4,630 mm dan 2,700 mm.
- Berat kerb: Ora Good Cat 1,510 kg; Corolla 1,365 kg.
- Beg udara: Ora Good Cat enam; Corolla tujuh.
Ora Good Cat
- Harga pembelian RM35,000 lebih rendah
- Jarak EV 400 km daripada bateri 57.7 kWh
- Maklumat titik buta, brek autonomi dan kamera 360 darjah
- But 250 liter adalah 220 liter lebih kecil berbanding Corolla
- Berat kerb 1,510 kg adalah 145 kg lebih tinggi
- Suspensi belakang torsion-beam berbanding double wishbone pada Corolla
Corolla
- But 470 liter
- Tujuh beg udara serta penarafan lima bintang Euro NCAP, ANCAP dan ASEAN NCAP
- Waranti lima tahun tanpa had perbatuan
- Berharga RM35,000 lebih tinggi
- Kuasa 137 hp dan tork 172 Nm ketinggalan berbanding Ora Good Cat yang menawarkan 143 hp dan 210 Nm
- Tiada brek autonomi, sistem maklumat titik buta atau lane-keeping assist disenaraikan
Kelebihan Ora Good Cat berbanding Corolla
Kelebihan Corolla berbanding Ora Good Cat
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Jarak roda Corolla adalah 50 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ora Good Cat adalah 45 mm lebih lebar — lebih ruang bahu, tetapi lebih sukar di petak letak kereta. Ruang but memihak kepada Corolla: 470 liter berbanding 250.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM109,800✓ | RM144,800 |
| Jenis badan | Hatchback | Sedan |
| Segmen | B-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CBU | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM80✓ | RM279 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,120/bln✓ | RM1,480/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,103✓ | RM4,078 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,282 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.41 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM22,322 | — |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 8.7 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 65 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 16-valve DOHC, naturally-aspirated with variable valve timing |
| Kapasiti | — | 1,798 cc |
| Kuasa kuda | — | 137 hp pada 6,400 rpm |
| Tork | — | 172 Nm pada 4,000 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 80.5 mm × 88.3 mm |
| Nisbah mampatan | — | 10 |
| Bilangan motor | 1 | — |
| Kuasa kuda motor | 143 hp | — |
| Tork motor | 210 Nm | — |
| Kapasiti bateri | 57.7 kWh | — |
| Jarak EV | 400 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 6.6 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 60 kW | — |
| V2L | 3.3 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | CVT Automatic |
| Nama transmisi | — | 7 Speed Sequential Shiftmatic CVT |
| Pengeluar transmisi | — | Aisin |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| Kelajuan maksimum | 150 km/h | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,235 mm | 4,630 mm |
| Lebar | 1,825 mm | 1,780 mm |
| Tinggi | 1,596 mm | 1,435 mm |
| Jarak roda | 2,650 mm | 2,700 mm |
| Berat | 1,510 kg | 1,365 kg |
| Tangki minyak | — | 50 litres |
| Pintu | 4 | 4 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 250 litres | 470 litres✓ |
| Tayar depan | 215/50R18 | 225/45R17 |
| Tayar belakang | 215/50R18 | 225/45R17 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | Full-size 17" Alloy |
| Tayar kilang | GitiComfort 225 V1 | Dunlop SP Sport Maxx 050 |
| Wiper Blade (Driver) | 24 inch | 28 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | 14 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Thailand (CBU) | Thailand (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Strut |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Double Wishbone |
| Roda depan | 18" Alloy | 17" Alloy |
| Roda belakang | 18" Alloy | 17" Alloy |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | — | 5 bintang |
| ANCAP | — | 5 bintang |
| ASEAN NCAP | — | 5 bintang |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver and Passenger, Front Side, Driver's Knee, Front and Rear Curtain) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available on Two Outer Rear Seats | Available on two outer rear passenger seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | Rear Collision Waring, Rear Cross Traffic Alert, Rear Cross Traffic Braking, Emergency Lane Keeping, Door Open Warning | — |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED | Bi-LED Projector with Auto High Beam |
| Lampu belakang | LED | LED Combination |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | — | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 6-way Power Adjustable Driver Seat with Memory and Massage Functions, 4-way Manual Adjustable Passenger Seat | 8-way Power Adjustable Driver's Seat, Manual Adjustable Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding with Centre Armrest | 60:40 Split-folding with Centre Armrest |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control with PM2.5 filter | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | — | Rear Vents |
| Sunroof | Panoramic | — |
| Soket kuasa | 2 USB Front, 1 USB Rear, 1 USB for Dashcam | 1 Front |
| Lampu dalaman | Map Lights | Map Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear, 1 Rear Armrest | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | Yes | — |
| Audio | 10.25" Touchscreen with Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth and 6 Speakers | 9.0" Infotainment Touchscreen with Apple CarPlay, Android Auto and 6 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless Push Button Start |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control with Steering Assist and Stop and Go |
| Tiptronic | — | ✓ |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered Boot | Remote Control Activation |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | 2 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, with 360-degree Camera | Yes, With 360 Degree Camera |
| Parkir automatik | Yes | — |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | — | ✓ |
| Navigasi | ✓ | — |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | Lane Change Assist | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 150,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 5 tahun | 5 tahun |
| Nota waranti | 8-year/180,000-km High Voltage Battery Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Ora Good Cat & Corolla untuk dijual
Ulasan & panduan kami
Soalan Lazim Ora Good Cat vs Corolla
Mana lebih baik, GWM Ora Good Cat atau Toyota Corolla?
Ora Good Cat ialah pilihan yang lebih berbaloi untuk pembeli EV: harganya RM35,000 lebih rendah, menawarkan jarak 400 km dan lebih banyak ciri keselamatan aktif yang disenaraikan. Corolla pula lebih sesuai untuk pembeli yang memerlukan but 470 liter, badan lebih besar dan waranti tanpa had perbatuan.
Apakah perbezaan harga antara kedua-duanya?
GWM Ora Good Cat berharga RM109,800 manakala Toyota Corolla berharga RM144,800, jadi Corolla RM35,000 lebih mahal.
Mana mempunyai but lebih besar, GWM Ora Good Cat atau Toyota Corolla?
Toyota Corolla mempunyai but lebih besar, iaitu 470 liter berbanding 250 liter pada GWM Ora Good Cat. Ini memberikan kelebihan 220 liter kepada Corolla.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 57.7 kWj Ora Good Cat mengambil kira-kira 8.7 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 65 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 60 kW.