Panduan Membeli Kereta

Honda CR-V vs Honda Prelude

Honda CR-V

Honda CR-V

Kesimpulan

Pada harga RM178,200, Honda CR-V berharga RM99,800 lebih rendah berbanding Honda Prelude yang berharga RM278,000, sekali gus menawarkan pilihan yang lebih kukuh untuk keluarga di Malaysia. Lima tempat duduk, lima pintu dan but 589 liter miliknya jauh mengatasi empat tempat duduk, tiga pintu dan 264 liter pada coupe itu, manakala tangki 57 liter juga memberikannya keupayaan perjalanan lebih jauh berbanding 40 liter. Prelude lebih ringan 147 kg, lebih pendek 188 mm dan dilengkapi adaptive dampers, tetapi hanya 0.1 saat lebih perlahan untuk mencapai 100 km/j. Pilih CR-V untuk ruang yang praktikal; pilih Prelude untuk susun atur coupe yang lebih rendah dan fokus.

Prelude e:HEV (RM278,000) berada di atas semua varian CR-V di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.

CR-V

Pilih Honda CR-V jika anda memerlukan lima tempat duduk, but 589 liter dan rear air vents tanpa perlu membayar tambahan RM99,800.

Prelude

Pilih Honda Prelude jika anda mahukan coupe tiga pintu seberat 1,469-kg dengan adaptive dampers, roda 19-inci dan kelajuan maksimum 188 km/j.

Perbezaan utama

  • Harga: Honda CR-V RM178,200; Honda Prelude RM278,000.
  • Badan dan tempat duduk: Honda CR-V ialah SUV lima pintu, lima tempat duduk; Honda Prelude ialah coupe tiga pintu, empat tempat duduk.
  • Ruang but: Honda CR-V 589 liter; Honda Prelude 264 liter.
  • Tangki bahan api: Honda CR-V 57 liter; Honda Prelude 40 liter.
  • Berat dan pecutan: Honda CR-V 1,616 kg dan 0-100 km/j dalam 8.9 saat; Honda Prelude 1,469 kg dan 9.0 saat.
  • Pacuan elektrik: Honda CR-V mempunyai dua motor dengan 181 hp dan 335 Nm; Honda Prelude mempunyai satu motor dengan 181 hp dan 315 Nm.

CR-V

  • Lima tempat duduk, lima pintu dan but 589 liter.
  • Tangki bahan api 57 liter serta penggunaan bahan api berpenarafan 7 L/100 km.
  • Tempat duduk hadapan berkuasa, rear air vents dan but berkuasa hands-free.
  • Ia 147 kg lebih berat berbanding Prelude.
  • Ia tidak mempunyai adaptive dampers dan motion-adaptive electric power steering seperti Prelude.
  • Kelajuan maksimum 185 km/j miliknya 3 km/j lebih rendah.

Prelude

  • Adaptive dampers dan motion-adaptive electric power steering.
  • 147 kg lebih ringan, dengan roda 19-inci dan tayar Continental PremiumContact 6.
  • Kelajuan maksimum 188 km/j dan waranti bateri hybrid 10 tahun/perbatuan tanpa had.
  • But 264 liternya 325 liter lebih kecil berbanding but CR-V.
  • Ia hanya mempunyai empat tempat duduk dan tiga pintu, berbanding lima tempat duduk dan lima pintu pada CR-V.
  • Pelarasan tempat duduk hadapan secara manual dan tiada rear air vents.

Kelebihan CR-V berbanding Prelude

Kunci keselamatan kanak-kanakLampu kabus depanPenghawa dingin belakangAudio

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

Jarak roda CR-V adalah 96 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ruang but memihak kepada CR-V: 589 liter berbanding 264.

CR-V 4,691 × 1,866 × 1,681 mm · jarak roda 2,701 mmPrelude 4,522 × 1,880 × 1,355 mm · jarak roda 2,605 mm
1,6814,691 mmJarak roda 2,701 mm1,3554,522 mmJarak roda 2,605 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM178,200✓RM278,000
Jenis badanSUVCoupe
SegmenC-SegmentC-Segment
PemasanganCKDCBU
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM437RM377✓
Ansuran bulanan (angg.)RM1,820/bln✓RM2,840/bln
Insurans / tahun (angg.)RM4,946✓RM7,541
Bahan api / tahun (angg.)RM2,786—
Kos tenaga / 100 km (angg.)RM13.93—
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)RM40,848—
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve DOHC, Atkinson Cycle Naturally Aspirated with Dual Variable Valve Timing and Variable Valve Lift16-valve DOHC, Atkinson Cycle Naturally Aspirated with Dual Variable Valve Timing and Variable Valve Lift
Kapasiti1,993 cc1,993 cc
Kuasa kuda146 hp pada 6,100 rpm✓143 hp pada 6,000 rpm
Tork190 Nm pada 4,500 rpm✓189 Nm pada 4,500 rpm
Susunan silinderInline 4Inline 4
Bahan apiPetrol Hybrid/REVPetrol Hybrid/REV
Bore × Stroke81 mm × 96.7 mm81 mm × 96.7 mm
Nisbah mampatan13.9—
Bilangan motor21
Kuasa kuda motor181 hp181 hp
Tork motor335 Nm✓315 Nm
Pacuan
TransmisieCVT AutomaticeCVT Automatic
Nama transmisi—e-CVT
Pengeluar transmisiHonda—
PacuanFront Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j8.9 seconds✓9 seconds
Ekonomi bahan api terkadar7 L/100 km—
Kelajuan maksimum185 km/h188 km/h✓
Dimensi
Panjang4,691 mm4,522 mm
Lebar1,866 mm1,880 mm
Tinggi1,681 mm1,355 mm
Jarak roda2,701 mm2,605 mm
Berat1,616 kg1,469 kg
Tangki minyak57 litres40 litres
Pintu53
Tempat duduk54
Ruang but589 litres✓264 litres
Tayar depan235/60R18235/40R19
Tayar belakang235/60R18235/40R19
Tayar gantiSpace SaverTyre Repair Kit
Tayar kilang—Continental PremiumContact 6
Wiper Blade (Driver)24 inch—
Wiper Blade (Passenger)19 inch—
Wiper Blade (Rear)10 inch—
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Japan (CBU)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Strut
Suspensi belakangMulti-linkMulti Link
Roda depan18" Alloy19
Roda belakang18" Alloy19
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Motion-Adaptive Electric Power Steering (EPS)
Nota casis—Adaptive Dampers
Penarafan Keselamatan Perlanggaran
ASEAN NCAP5 bintang—
Keselamatan
Beg udara8 (Driver and Passenger, Front Side and Rear Curtains, Front Knee Airbags)8 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain, Front Knee Airbags)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara✓✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear Doors—
Tali pinggang keledar5 Three-point4 Three-point
Sistem maklumat titik buta✓✓
ISOFIXAvailable on Two Outer Rear Passenger SeatsAvailable on rear seats
Sistem brek autonomusYes, Honda SensingYes, Honda Sensing
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Amaran perlanggaran✓✓
Peringatan tali pinggangAll SeatsFront Seats Only
Lampu
Lampu utamaLED Reflector with Auto High BeamLED Projector with Auto High Beam
Lampu belakangLED CombinationFull LED
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus depan✓—
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depan8-way Power Adjustable Driver's Seat with Driver's Memory, 4-way Power Adjustable Passenger SeatManual Adjustable
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding, Manual Recline and Sliding50:50 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear Vents—
Soket kuasa1 Front, 2 Front USB, 2 Rear USB1 Front, 2 USB Front
Lampu dalamanMap LightsMap Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front
Audio9.0" Advanced Display Audio Touchscreen with 8 Speakers, Wired Android Auto, Wired and Wireless Apple CarPlay—
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Driver's Side Auto Up and Down with Anti-PinchTwo Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinKeyless Push Button with Remote StartKeyless Push Start
KunciKeyless Operation with Walk-away Auto LockKeyless Operation
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓✓
Cruise controlAdaptive Cruise Control with Low Speed FollowAdaptive Cruise Control
Paddle shift✓✓
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butPower Boot with Hands-Free FunctionRemote Control Activation
Sensor parkir depan4 Sensors4 Sensors
Sensor parkir belakang4 Sensors4 Sensors
Kamera undurYes, with Multi-angleYes
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi✓✓
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)Tanpa hadTanpa had
Waranti pengeluar5 tahun5 tahun
Nota waranti—10-year/unlimited-mileage high-voltage (hybrid) battery warranty

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim CR-V vs Prelude

Honda CR-V atau Honda Prelude lebih baik?

CR-V lebih baik untuk kegunaan keluarga: ia mempunyai lima tempat duduk, lima pintu dan but 589 liter. Prelude sesuai untuk pembeli yang mengutamakan badan coupe yang lebih ringan, adaptive dampers dan roda 19-inci, dengan menerima empat tempat duduk serta but 264 liter.

Berapakah perbezaan harga?

Honda Prelude berharga RM99,800 lebih tinggi berbanding Honda CR-V.

Yang mana satu boleh membawa lebih banyak barang?

Honda CR-V, dengan but 589 liter berbanding 264 liter pada Honda Prelude. Itu memberikan kelebihan 325 liter sebelum tempat duduk belakang dilipat.

Yang mana dipasang secara tempatan?

CR-V dipasang di Malaysia (CKD), manakala Prelude diimport sepenuhnya (CBU) dari Japan. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Featured: Featured | Electric: Electric | Reviews: Reviews | Malaysia: Malaysia | Motorsports | Tech