Panduan Membeli Kereta

iCaur 03 vs Jetour VT9

iCaur 03

iCaur 03

Jetour VT9

Jetour VT9

Kesimpulan

Pada harga RM119,740, iCaur 03 hanya RM390 lebih mahal berbanding Jetour VT9 yang berharga RM119,350, tetapi kedua-duanya memenuhi keperluan yang berbeza. iCaur menawarkan bateri 65.69-kWh, jarak 426-km dan but 450-liter, selain enam beg udara serta bantuan keselamatan aktif. Kabin lima tempat duduknya menjadi had. VT9 pula ialah SUV segmen-D yang lebih panjang dengan tujuh tempat duduk, enjin petrol turbo 1.5-liter dan tangki 57-liter, walaupun ruang but yang dinyatakan hanya 89 liter. Pilih iCaur jika pengecasan di rumah atau tempat kerja sesuai dengan rutin anda; pilih VT9 jika kapasiti penumpang tambahan lebih penting.

03

Pilih iCaur 03 jika anda boleh mengecas secara berkala dan mahukan jarak EV 426 km, but 450-liter serta enam beg udara dengan brek autonomi.

VT9

Pilih Jetour VT9 jika tujuh tempat duduk dan tangki petrol 57-liter lebih penting berbanding pengecasan EV serta but yang besar.

Perbezaan utama

  • Harga: iCaur 03 RM119,740; Jetour VT9 RM119,350.
  • Trenkuasa: iCaur 03 mempunyai satu motor elektrik 181-hp, 220-Nm; Jetour VT9 mempunyai enjin petrol turbo 1.5-liter 154-hp, 230-Nm.
  • Kapasiti penumpang: iCaur 03 mempunyai 5 tempat duduk; Jetour VT9 mempunyai 7 tempat duduk.
  • Ruang but: iCaur 03 mempunyai 450 liter; Jetour VT9 mempunyai 89 liter.
  • Keselamatan: iCaur 03 mempunyai 6 beg udara dan brek autonomi; Jetour VT9 mempunyai 4 beg udara dan tiada brek autonomi.
  • Panjang: iCaur 03 ialah 4,406 mm; Jetour VT9 ialah 4,724 mm.

03

  • Bateri 65.69-kWh dengan jarak tuntutan 426 km
  • Enam beg udara, pemantauan titik buta, brek autonomi dan bantuan kekal lorong
  • Tempat duduk hadapan berkuasa dan berpengudaraan, pengudaraan tempat duduk belakang serta skrin 15.6-inci dengan 12 pembesar suara
  • Lima tempat duduk berbanding tujuh pada Jetour VT9
  • Tiada tayar ganti disenaraikan, manakala Jetour VT9 mendapat tayar ganti space saver
  • Lebih berat pada 1,775 kg berbanding 1,551 kg

VT9

  • Susun atur tujuh tempat duduk dalam SUV segmen-D sepanjang 4,724-mm
  • Harga pembelian RM390 lebih rendah dan tangki petrol 57-liter
  • Roda 19-inci, but berkuasa dan tayar ganti space saver
  • But 89-liter berbanding 450 liter pada iCaur 03
  • Empat beg udara berbanding enam, tanpa pemantauan titik buta, brek autonomi atau bantuan kekal lorong yang disenaraikan
  • Penyaman udara zon tunggal dan skrin 10.25-inci dengan integrasi telefon berwayar, berbanding sistem dua zon dan persediaan tanpa wayar pada iCaur 03

Kelebihan 03 berbanding VT9

Sistem maklumat titik butaSistem brek autonomusBantuan mengekal lorongAmaran perlanggaranSunroofBidai matahariPengelap automatikNavigasiSensor parkir depan

Kelebihan VT9 berbanding 03

Fungsi mematikan beg udaraPaddle shift

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

Ruang but memihak kepada 03: 450 liter berbanding 89.

03 4,406 × 1,910 × 1,715 mm · jarak roda 2,715 mmVT9 4,724 × 1,900 × 1,720 mm · jarak roda 2,720 mm
1,7154,406 mmJarak roda 2,715 mm1,7204,724 mmJarak roda 2,720 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM119,740RM119,350✓
Jenis badanSUVSUV
SegmenC-SegmentD-Segment
PemasanganCKDCKD
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM140RM120✓
Ansuran bulanan (angg.)RM1,220/blnRM1,220/bln
Insurans / tahun (angg.)RM3,361✓RM3,383
Bahan api atau elektrik / tahun (angg.)RM1,370—
Kos tenaga / 100 km (angg.)RM6.85—
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)RM24,356—
Pengecasan (anggaran)
Cas AC 0–100% (angg.)10.0 jam—
Cas DC 10–80% (angg.)55 minit—
Penggerak kuasa
Teknologi enjin400V architecture16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing
Kapasiti—1,498 cc
Kuasa kuda—154 hp pada 5,500 rpm
Tork—230 Nm pada 1,750 rpm
Susunan silinder—Inline 4
Bahan apiElectricPetrol
Bore × Stroke—77 mm × 80.5 mm
Nisbah mampatan—9.5
Bilangan motor1—
Kuasa kuda motor181 hp—
Tork motor220 Nm—
Kapasiti bateri65.69 kWh—
Jarak EV426 km—
Kadar pengecasan (AC)6.6 kW—
Kadar pengecasan (DC)80 kW—
V2L3.2 kW—
Pacuan
TransmisiSingle Ratio AutomaticDual-clutch Automatic (Wet)
Nama transmisi—6-speed DCT
Gear—6
PacuanRear Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j10.5 seconds—
Kelajuan maksimum150 km/h—
Dimensi
Panjang4,406 mm4,724 mm
Lebar1,910 mm1,900 mm
Tinggi1,715 mm1,720 mm
Jarak roda2,715 mm2,720 mm
Berat1,775 kg1,551 kg
Tangki minyak—57 litres
Pintu55
Tempat duduk57
Ruang but450 litres✓89 litres
Tayar depan225/60R18235/55R19
Tayar belakang225/60R18235/55R19
Tayar ganti—Space Saver
Tayar kilangGitiControl P10Sailun Terramax SV301
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Malaysia (CKD)
Suspensi depanMacPherson StrutsMacPherson Struts
Suspensi belakangMulti-linkMulti-link
Roda depan18" Alloys19" Alloys
Roda belakang18" Alloys19" Alloys
SterengRack & Pinion (Electric Power Steering)Rack & Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udara6 (Driver & Front Passenger, Front Side, Curtain Airbags)4 (Driver and Passenger, Front Side)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara—✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar5 Three-point7 Three-point
Sistem maklumat titik buta✓—
ISOFIXAvailable on outer two rear seatsAvailable for Outer Two Middle Row Seats
Sistem brek autonomusYes—
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionNo
Amaran perlanggaran✓—
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorsLED Projector
Lampu belakangFull LEDFull LED
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depanPowered Front Seats with VentilationPower Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding with Ventilation60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate ControlSingle-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear AC VentsRear AC Vents
SunroofPanoramic Sliding Roof—
Soket kuasa1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-A Front, 2 USB-A Rear
Lampu dalamanMap Lights & Ambient LightingMap Lights and Ambient Lighting
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Bidai matahariSunroof Shade—
Audio15.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay, Android Auto, 12-speaker Infinity Sound System10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto, 4 Speakers
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up & Down with Anti-pinchFour Windows, Auto Up & Down
Penghidup enjinKeyless Start (Depress Brake Pedal)Keyless Operation (Push Button Start)
KunciKeyless OperationKeyless Operation
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓—
Cruise controlAdaptive Cruise ControlPassive Cruise Control
Paddle shift—✓
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butRemote Control OperationPowered Boot
Sensor parkir depan4 Sensors—
Sensor parkir belakang4 Sensors4 Sensors
Kamera undurYes, 360-degree MonitorYes, 360-degree Surround View Monitor
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi✓—
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)150,000 km150,000 km
Waranti pengeluar7 tahun7 tahun
Nota warantiPower battery 10-yr/200,000 km; drive unit and HV components 10-yr/200,000 km; one-to-one battery replacement below 60% health10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim 03 vs VT9

iCaur 03 atau Jetour VT9, mana lebih baik?

iCaur 03 lebih baik dari segi jarak EV, ruang but dan kelengkapan keselamatan: 426 km, 450 liter dan enam beg udara. Jetour VT9 pula lebih baik jika anda memerlukan tujuh tempat duduk dan pengisian petrol.

Berapakah perbezaan harga?

iCaur 03 berharga RM119,740 manakala Jetour VT9 berharga RM119,350, jadi iCaur RM390 lebih mahal.

Mana satu lebih sesuai untuk keluarga besar?

Jetour VT9 ialah pilihan yang jelas untuk membawa lebih ramai penumpang kerana mempunyai tujuh tempat duduk berbanding lima pada iCaur 03. Namun, ruang butnya yang dinyatakan, iaitu 89 liter, jauh lebih kecil berbanding 450 liter pada iCaur.

Berapa lama masa pengecasan?

Bateri 65.7 kWj 03 mengambil kira-kira 10.0 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 55 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 80 kW.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: News: News | Electric: Electric | Tech | Reviews: Reviews | Featured: Featured | Motorsports