Panduan Membeli Kereta

Jetour VT9 vs Leapmotor B10

Jetour VT9

Jetour VT9

Kesimpulan

Hanya RM550 memisahkan SUV pemasangan tempatan ini, tetapi kedua-duanya memenuhi keperluan yang berbeza. Jetour VT9 ialah SUV petrol tujuh tempat duduk yang lebih besar, berukuran 4,724 mm, dengan tangki 57 liter serta waranti kenderaan tujuh tahun/150,000 km. Butnya hanya 89 liter apabila semua tempat duduk digunakan. Leapmotor B10 lima tempat duduk pula 209 mm lebih pendek, namun mempunyai but 430 liter, bateri 67.1-kWh dengan jarak 434 km, serta 215 hp daripada motor elektrik belakangnya. Ia juga menawarkan tujuh beg udara dan kelengkapan keselamatan aktif yang tiada pada VT9. Bagi kebanyakan pembeli yang memadai dengan lima tempat duduk, B10 ialah pilihan dengan kelengkapan lebih baik; VT9 pula menonjol kerana baris tempat duduk ketiganya.

VT9

Pilih Jetour VT9 jika anda memerlukan tujuh tempat duduk dan badan 4,724 mm yang lebih besar untuk kegunaan keluarga.

B10

Pilih Leapmotor B10 jika lima tempat duduk sudah memadai dan anda mahukan jarak EV 434 km, ruang but 430 liter serta kelengkapan keselamatan yang lebih lengkap.

Perbezaan utama

  • Harga: Jetour VT9 RM119,350; Leapmotor B10 RM118,800.
  • Tempat duduk: Jetour VT9 tujuh tempat duduk; Leapmotor B10 lima tempat duduk.
  • Ruang but: Jetour VT9 89 liter; Leapmotor B10 430 liter.
  • Rangkaian kuasa: Jetour VT9 petrol turbo 1.5L 154 hp/230 Nm; Leapmotor B10 motor elektrik belakang 215 hp/240 Nm.
  • Keselamatan: Jetour VT9 empat beg udara; Leapmotor B10 tujuh beg udara serta brek kecemasan autonomi dan pemantauan titik buta.
  • Waranti kenderaan: Jetour VT9 tujuh tahun/150,000 km; Leapmotor B10 enam tahun/150,000 km.

VT9

  • Kabin tujuh tempat duduk
  • Badan 4,724 mm yang lebih besar
  • Waranti kenderaan tujuh tahun/150,000 km
  • Ruang but hanya 89 liter berbanding 430 liter
  • Empat beg udara berbanding tujuh, tanpa brek kecemasan autonomi atau pemantauan titik buta
  • Tiada bumbung kaca panoramik atau adaptive cruise control

B10

  • Jarak 434 km daripada bateri 67.1-kWh
  • But 430 liter
  • Tujuh beg udara, brek kecemasan autonomi dan adaptive cruise control
  • Lima tempat duduk berbanding tujuh pada VT9
  • Waranti kenderaan enam tahun berbanding tujuh tahun
  • Cukai jalan tahunan RM200 berbanding RM120

Kelebihan VT9 berbanding B10

Paddle shift

Kelebihan B10 berbanding VT9

Sistem maklumat titik butaSistem brek autonomusBantuan mengekal lorongAmaran perlanggaranLampu kabus depanSunroofBidai matahariPengelap automatikNavigasi

Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.

Ruang but memihak kepada B10: 430 liter berbanding 89.

VT9 4,724 × 1,900 × 1,720 mm · jarak roda 2,720 mmB10 4,515 × 1,885 × 1,655 mm · jarak roda 2,735 mm
1,7204,724 mmJarak roda 2,720 mm1,6554,515 mmJarak roda 2,735 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM119,350RM118,800✓
Jenis badanSUVSUV
SegmenD-SegmentC-Segment
PemasanganCKDCKD
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM120✓RM200
Ansuran bulanan (angg.)RM1,220/blnRM1,215/bln✓
Insurans / tahun (angg.)RM3,383RM3,337✓
Bahan api atau elektrik / tahun (angg.)—RM1,374
Kos tenaga / 100 km (angg.)—RM6.87
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)—RM24,552
Pengecasan (anggaran)
Cas AC 0–100% (angg.)—6.1 jam
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing400V architecture
Kapasiti1,498 cc—
Kuasa kuda154 hp pada 5,500 rpm—
Tork230 Nm pada 1,750 rpm—
Susunan silinderInline 4—
Bahan apiPetrolElectric
Bore × Stroke77 mm × 80.5 mm—
Nisbah mampatan9.5—
Bilangan motor—1
Kuasa kuda motor—215 hp
Tork motor—240 Nm
Kapasiti bateri—67.1 kWh
Jarak EV—434 km
Kadar pengecasan (AC)—11 kW
V2L—1.7 kW
Pacuan
TransmisiDual-clutch Automatic (Wet)Single Ratio Automatic
Nama transmisi6-speed DCT—
Gear6—
PacuanFront Wheel DriveRear Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j—9.3 seconds
Kelajuan maksimum—170 km/h
Dimensi
Panjang4,724 mm4,515 mm
Lebar1,900 mm1,885 mm
Tinggi1,720 mm1,655 mm
Jarak roda2,720 mm2,735 mm
Berat1,551 kg1,845 kg
Tangki minyak57 litres—
Pintu55
Tempat duduk75
Ruang but89 litres430 litres✓
Tayar depan235/55R19225/50R18
Tayar belakang235/55R19235/50R18
Tayar gantiSpace SaverN/A, Tyre Repair Kit
Tayar kilangSailun Terramax SV301Linglong Sport Master e
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Malaysia (CKD)
Suspensi depanMacPherson StrutsMacPherson Struts
Suspensi belakangMulti-linkMulti-link
Roda depan19" Alloys18" Alloys
Roda belakang19" Alloys18" Alloys
SterengRack & Pinion (Electric Power Steering)Rack & Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udara4 (Driver and Passenger, Front Side)7 (Driver and Front Passenger, Front Side, Curtain and Far Side)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Penggera✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara✓✓
Kunci keselamatan kanak-kanakManual for Rear DoorsManual for Rear Doors
Tali pinggang keledar7 Three-point5 Three-point
Sistem maklumat titik buta—✓
ISOFIXAvailable for Outer Two Middle Row SeatsAvailable on Outer Two Rear Seats
Sistem brek autonomus—Yes
Bantuan mengekal lorongNoSteering Correction
Amaran perlanggaran—✓
Peringatan tali pinggangAll SeatsAll Seats
Lampu
Lampu utamaLED ProjectorLED Projector
Lampu belakangFull LEDFull LED
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus depan—✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depanPower Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger SeatPower Adjustable Front Seats
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding60:40 Split-folding
Penghawa dingin depanSingle-zone Automatic Climate ControlDual-zone Automatic Climate Control
Penghawa dingin belakangRear AC VentsRear AC Vents
Sunroof—Panoramic Glass Roof
Soket kuasa1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-A Front, 2 USB-A Rear1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear
Lampu dalamanMap Lights and Ambient LightingMap Lights & Ambient Lighting
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Rear
Bidai matahari—Sunroof Shade
Audio10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto, 4 Speakers14.6" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, Satellite Navigation, WiFi built-in, 6-speaker Sound System
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up & DownFour Windows, Auto Up & Down with Anti-pinch
Penghidup enjinKeyless Operation (Push Button Start)Keyless Start (Depress Brake Pedal)
KunciKeyless OperationKeyless Operation (NFC Card)
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik—✓
Cruise controlPassive Cruise ControlAdaptive Cruise Control
Paddle shift✓—
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butPowered BootPowered Boot
Sensor parkir belakang4 Sensors4 Sensors
Kamera undurYes, 360-degree Surround View MonitorYes, 360-degree Monitor
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi—✓
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)150,000 km150,000 km
Waranti pengeluar7 tahun✓6 tahun
Nota waranti10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty8 Year/160,000 km BEV Warranty, 8-year/160,000 km Battery Warranty

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim VT9 vs B10

Jetour VT9 atau Leapmotor B10, mana lebih baik?

Leapmotor B10 lebih baik untuk keluarga lima tempat duduk yang mahukan jarak EV, but 430 liter dan tujuh beg udara dengan brek kecemasan autonomi. Pilih Jetour VT9 jika membawa sehingga tujuh orang lebih penting berbanding ruang but dan kos penggunaan EV.

Berapakah perbezaan harga?

Jetour VT9 berharga RM119,350 manakala Leapmotor B10 berharga RM118,800, jadi B10 lebih murah RM550.

Sejauh mana Leapmotor B10 boleh bergerak dan bagaimana ia dicas?

Leapmotor B10 mempunyai bateri 67.1-kWh dengan jarak dinyatakan 434 km. Ia menyokong pengecasan AC 11-kW dan mempunyai keupayaan vehicle-to-load 1.7-kW.

Yang mana mempunyai waranti lebih baik?

VT9 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 6 tahun untuk B10. VT9: 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty. B10: 8 Year/160,000 km BEV Warranty, 8-year/160,000 km Battery Warranty.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Motorsports | Reviews: Reviews | Featured: Featured | Electric: Electric | 2025 | News: News