Kesimpulan
Dengan perbezaan hanya RM388, pilihan di sini lebih kepada powertrain berbanding harga. smart #1 menghasilkan 268 hp, 343 Nm dan masa 0-100 km/h selama 6.7 saat berbanding 165 hp, 240 Nm dan 8.9 saat pada Peugeot 3008, selain bateri 49 kWh dengan jarak 315 km serta pengecasan DC 150 kW. Namun, cukai jalan tahunannya RM260, iaitu RM140 lebih tinggi. 3008 lebih sesuai untuk pembeli yang memerlukan but 591 liter yang jauh lebih besar serta kemudahan mengisi petrol; #1 pula pilihan lebih mantap untuk pemandu yang mempunyai akses pengecasan yang boleh diharap dan mahukan rangkaian sistem bantuan keselamatan yang lebih lengkap.
#1 Brabus (RM249,000) berada di atas semua varian 3008 di sini, jadi verdik membandingkan pasangan harga terdekat — gunakan pemilih di atas untuk memadankan mana-mana dua varian.
Pilih Peugeot 3008 jika but 591 liter, tangki petrol 53 liter dan cukai jalan tahunan RM120 lebih penting berbanding prestasi EV.
Pilih smart #1 jika anda boleh mengecas secara berkala dan mahukan 268 hp, jarak EV 315 km, pengecasan DC 150 kW serta adaptive cruise control.
Perbezaan utama
- Powertrain: Peugeot 3008 mempunyai enjin petrol turbo 1.6 liter dengan 165 hp dan 240 Nm; smart #1 mempunyai satu motor elektrik dengan 268 hp dan 343 Nm.
- Pecutan: Peugeot 3008 mencapai 0-100 km/h dalam 8.9 saat; smart #1 mengambil masa 6.7 saat.
- Simpanan tenaga/jarak: Peugeot 3008 mempunyai tangki bahan api 53 liter dan penggunaan bahan api rasmi 7 L/100 km; smart #1 mempunyai bateri 49 kWh dan jarak EV 315 km.
- Ruang but: Peugeot 3008 mempunyai 591 liter; smart #1 mempunyai 411 liter.
- Dimensi: Peugeot 3008 sepanjang 4,510 mm dengan jarak roda 2,730 mm; smart #1 sepanjang 4,270 mm dengan jarak roda 2,750 mm.
- Cukai jalan: Peugeot 3008 berharga RM120 setahun; smart #1 berharga RM260 setahun.
3008
- But 591 liter adalah 180 liter lebih besar.
- Cukai jalan tahunan RM120 yang lebih rendah.
- But berkuasa tanpa tangan dan lampu kabus hadapan.
- 165 hp dan 240 Nm ketinggalan berbanding 268 hp dan 343 Nm pada smart #1.
- 0-100 km/h adalah 2.2 saat lebih perlahan, iaitu 8.9 saat.
- Tiada autonomous braking, collision warning, kamera 360-degree atau adaptive cruise control.
#1
- 268 hp, 343 Nm dan masa 0-100 km/h selama 6.7 saat.
- Bateri 49 kWh, jarak 315 km, pengecasan DC 150 kW dan V2L 3.3 kW.
- Autonomous braking hadapan dan belakang, kamera 360-degree serta adaptive cruise control dengan Highway & Traffic Jam Assist.
- But 411 liter adalah 180 liter lebih kecil.
- Cukai jalan tahunan RM260 adalah RM140 lebih tinggi.
- Waranti kenderaan empat tahun adalah setahun lebih pendek berbanding perlindungan lima tahun Peugeot.
Kelebihan 3008 berbanding #1
Kelebihan #1 berbanding 3008
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Ruang but memihak kepada 3008: 591 liter berbanding 411.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM169,388 | RM169,000✓ |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | C-Segment |
| Pemasangan | CKD | CBU |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120✓ | RM260 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,730/bln | RM1,725/bln✓ |
| Insurans / tahun (angg.) | RM4,684 | RM4,642✓ |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM2,786 | RM1,382✓ |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM13.93 | RM6.91✓ |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM37,948 | RM31,420✓ |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | — | 6.8 jam |
| Cas DC 10–80% (angg.) | — | 25 minit |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 16-valve DOHC direct injection with turbocharger, variable valve timing | 400V architecture |
| Kapasiti | 1,598 cc | — |
| Kuasa kuda | 165 hp pada 6,000 rpm | — |
| Tork | 240 Nm pada 1,400 rpm | — |
| Susunan silinder | Inline 4 | — |
| Bahan api | Petrol | Electric |
| Bore × Stroke | 77 mm × 85.8 mm | — |
| Nisbah mampatan | 10.5 | — |
| Bilangan motor | — | 1 |
| Kuasa kuda motor | — | 268 hp |
| Tork motor | — | 343 Nm |
| Kapasiti bateri | — | 49 kWh |
| Jarak EV | — | 315 km |
| Kadar pengecasan (AC) | — | 7.2 kW |
| Kadar pengecasan (DC) | — | 150 kW |
| V2L | — | 3.3 kW |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Conventional Automatic | Single Ratio Automatic |
| Nama transmisi | EAT6 | — |
| Gear | 6 | — |
| Pengeluar transmisi | Aisin | — |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Rear Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 8.9 seconds | 6.7 seconds✓ |
| Ekonomi bahan api terkadar | 7 L/100 km | — |
| Kelajuan maksimum | 205 km/h✓ | 180 km/h |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,510 mm | 4,270 mm |
| Lebar | 1,850 mm | 1,822 mm |
| Tinggi | 1,628 mm | 1,636 mm |
| Jarak roda | 2,730 mm | 2,750 mm |
| Berat | 1,492 kg | 1,780 kg |
| Tangki minyak | 53 litres | — |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 5 |
| Ruang but | 591 litres✓ | 411 litres |
| Tayar depan | 225/55R18 | 235/45R19 |
| Tayar belakang | 225/55R18 | 235/45R19 |
| Tayar ganti | Space Saver | — |
| Tayar kilang | Continental CrossContact LX2 | Continental EcoContact 6 Q |
| Wiper Blade (Driver) | 28 inch | 24 inch |
| Wiper Blade (Passenger) | 16 inch | 17 inch |
| Casis | ||
| Pemasangan | Malaysia (CKD) | China (CBU) |
| Suspensi depan | MacPherson Strut | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Multi-link |
| Roda depan | 18" Alloy | 19" Amps Alloy Wheels |
| Roda belakang | 18" Alloy | 19" Amps Alloy Wheels |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | Comfort Suspension |
| Penarafan Keselamatan Perlanggaran | ||
| EuroNCAP | — | 5 bintang |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain) | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | — |
| Fungsi mematikan beg udara | ✓ | — |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Electric for rear doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 5 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available on two outer rear passenger seats | Available On Front Passenger Seat, Rear Outer Seats |
| Sistem brek autonomus | — | Yes, Front and Rear |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | — | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | For All Seats | All Seats |
| Nota keselamatan | — | Door Opening Warning, Traffic Sign Recognition, Auto High Beam, |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Headlamps | LED Reflector with Manual Levelling |
| Lampu belakang | LED with Sequential Indicators | LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus depan | ✓ | — |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | 8-way Power Adjustable Driver's Seat with 6-way Power Adjustable Passenger Seat | 10-way Power Adjustable Driver's Seat with Memory Function, Powered Front Passenger's Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-fold with Sliding Adjustment |
| Penghawa dingin depan | Dual-zone Automatic Climate Control System | Dual-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Roof | Panoramic Glass Roof |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Rear, 1 Boot | 1 Front, 3 USB-C, 1 USB-A, Qi Wireless Charger |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lights | Map Lights, 64-colour Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Bidai matahari | — | Yes |
| Audio | 10" Touchscreen with Arkamys 6 Speakers | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch |
| Penghidup enjin | Keyless Push Button | Keyless (Depress Brake Pedal) |
| Kunci | Keyless Entry | Keyless Operation |
| Auto start/stop | ✓ | — |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Passive Cruise Control | Adaptive Cruise Control with Highway & Traffic Jam Assist |
| Paddle shift | ✓ | — |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Powered with hands-free function | Yes, Powered |
| Sensor parkir depan | 6 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 6 Sensors | — |
| Kamera undur | Yes | Yes, With 360-degree Camera |
| Parkir automatik | — | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Nota kemudahan | Qi Wireless Charging Tray | — |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | 100,000 km | Tanpa had✓ |
| Waranti pengeluar | 5 tahun✓ | 4 tahun |
| Nota waranti | — | 8-year/200,000 km Battery Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai 3008 & #1 untuk dijual
Soalan Lazim 3008 vs #1
Mana lebih baik, Peugeot 3008 atau smart #1?
smart #1 lebih baik untuk pengguna EV yang kerap: ia lebih pantas, mempunyai jarak 315 km, pengecasan DC 150 kW dan lebih banyak kelengkapan keselamatan aktif. Pilih Peugeot 3008 jika but 591 liter dan fleksibiliti mengisi petrol lebih sesuai dengan kegunaan anda.
Berapakah perbezaan harga?
Peugeot 3008 berharga RM169,388 manakala smart #1 berharga RM169,000, jadi Peugeot RM388 lebih mahal.
Mana mempunyai but lebih besar, Peugeot 3008 atau smart #1?
Peugeot 3008 mempunyai but lebih besar, iaitu 591 liter, berbanding 411 liter pada smart #1. Ini memberikan kelebihan 180 liter kepada Peugeot.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 49.0 kWj #1 mengambil kira-kira 6.8 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 25 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 150 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
3008 dipasang di Malaysia (CKD), manakala #1 diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
3008 disertakan waranti pengilang 5 tahun berbanding 4 tahun untuk #1. #1: 8-year/200,000 km Battery Warranty.