Kesimpulan
Jurang RM15,660 itu memberikan Volkswagen Tayron lebih banyak tempat duduk dan kelengkapan kabin, tetapi bukan prestasi: motor smart #3 berkuasa 268 hp dan 343 Nm mampu mencapai 100 km/h dalam 5.8 saat berbanding 9.6 saat untuk rangkaian kuasa petrol mild-hybrid 1.5-litre Tayron yang menghasilkan 148 hp dan 250 Nm. smart turut menawarkan bateri 49 kWh, jarak 325 km dan pengecasan DC 150 kW. Namun, Tayron ialah kenderaan keluarga, dengan tujuh tempat duduk, baris kedua yang boleh dilungsurkan dan baris ketiga. Bagasinya berkapasiti 345-litre, iaitu 25 litre lebih kecil.
Pilih smart #3 jika jarak pemanduan elektrik 325 km, pengecasan DC 150 kW dan pecutan 5.8 saat yang jauh lebih pantas lebih penting daripada baris ketiga.
Pilih Volkswagen Tayron jika anda memerlukan tujuh tempat duduk, baris kedua yang boleh dilungsurkan serta tempat duduk hadapan dengan fungsi ventilasi dan urutan.
Perbezaan utama
- Harga: smart #3 RM175,000; Volkswagen Tayron RM190,660.
- Kuasa dan 0-100 km/h: smart #3 268 hp/343 Nm dan 5.8 saat; Volkswagen Tayron 148 hp/250 Nm dan 9.6 saat.
- Saiz: smart #3 sepanjang 4,400 mm dengan jarak roda 2,785 mm; Volkswagen Tayron sepanjang 4,792 mm dengan jarak roda 2,790 mm.
- Tempat duduk dan but: smart #3 mempunyai lima tempat duduk dan 370 litre; Volkswagen Tayron mempunyai tujuh tempat duduk dan 345 litre.
- Beg udara dan cukai jalan tahunan: smart #3 mempunyai tujuh beg udara dan berharga RM260; Volkswagen Tayron mempunyai sembilan beg udara dan berharga RM120.
- Roda: smart #3 menggunakan tayar 245/45R19 pada rim aloi 19-inci; Volkswagen Tayron menggunakan tayar 235/55R18 pada rim aloi 18-inci.
#3
- 268 hp dan 343 Nm; 0-100 km/h dalam 5.8 saat.
- Bateri 49 kWh, jarak 325 km dan pengecasan DC 150 kW.
- But 370-litre adalah 25 litre lebih besar.
- Lima tempat duduk berbanding tujuh pada Tayron.
- Tujuh beg udara berbanding sembilan.
- Tiada fungsi ventilasi, urutan dan memori tempat duduk hadapan seperti pada Tayron.
Tayron
- Susun atur tujuh tempat duduk dengan baris kedua yang boleh dilungsurkan dan baris ketiga boleh lipat berpecah.
- Tempat duduk hadapan kuasa 12-arah dengan fungsi ventilasi, urutan dan memori.
- Sembilan beg udara dan cukai jalan tahunan RM120.
- Masa 0-100 km/h 9.6 saat adalah 3.8 saat lebih perlahan.
- But 345-litre adalah 25 litre lebih kecil.
- Berharga RM15,660 lebih mahal.
Kelebihan #3 berbanding Tayron
Kelebihan Tayron berbanding #3
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM175,000✓ | RM190,660 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | D-Segment |
| Pemasangan | CBU | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM260 | RM120✓ |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,785/bln✓ | RM1,945/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM4,798✓ | RM5,237 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,340 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.70 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM31,988 | — |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 2.2 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 25 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 16-valve DOHC with direct fuel injection, turbocharger and variable intake valve timing with 48-volt MHEV assistance |
| Kapasiti | — | 1,498 cc |
| Kuasa kuda | — | 148 hp |
| Tork | — | 250 Nm pada 1,500 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol Hybrid/REV |
| Bilangan motor | 1 | — |
| Kuasa kuda motor | 268 hp | — |
| Tork motor | 343 Nm | — |
| Kapasiti bateri | 49 kWh | — |
| Jarak EV | 325 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 22 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 150 kW | — |
| V2L | 3.3 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Dual-clutch Automatic (Wet) |
| Nama transmisi | — | 7-speed Direct Shift Gearbox (DSG) |
| Gear | — | 7 |
| Pacuan | Rear Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 5.8 seconds✓ | 9.6 seconds |
| Kelajuan maksimum | 180 km/h | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,400 mm | 4,792 mm |
| Lebar | 1,844 mm | 1,852 mm |
| Tinggi | 1,556 mm | 1,660 mm |
| Jarak roda | 2,785 mm | 2,790 mm |
| Tangki minyak | — | 55 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 7 |
| Ruang but | 370 litres✓ | 345 litres |
| Tayar depan | 245/45R19 | 235/55R18 |
| Tayar belakang | 245/45R19 | 235/55R18 |
| Tayar ganti | — | Space Saver |
| Tayar kilang | Dunlop SP Sport Maxx 060 | Hankook Ventus evoSUV |
| Casis | ||
| Pemasangan | China (CBU) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Multi-link | Multi-links |
| Roda depan | 19" Flux Alloy Wheels | 18" Napoli Alloys |
| Roda belakang | 19" Flux Alloy Wheels | 18" Napoli Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack and Pinion (Electric Power Steering) |
| Nota casis | — | Dynamic Chassis Control Pro |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 7 (Driver & Front Passenger, Side Airbags, Curtain Airbags and Driver's Knee Airbag) | 9 (Driver and Front Passenger, Front & Rear Side Bags, Curtain Airbags & Front Centre Airbag) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | ✓ | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual for Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 7 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | ✓ |
| ISOFIX | Available On Front Passenger Seat, Rear Outer Seats | Available on Front Passenger Seat and 2 Outer Middle Row Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes, Front and Rear | Yes, with Pedestrian and Cyclist Detection |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | Steering Correction |
| Amaran perlanggaran | ✓ | ✓ |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Reflector with Manual Levelling | LED Projectors |
| Lampu belakang | LED | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Driver and Passenger Powered Seats | 12-Way Power-Adjustable Front Seats with Memory Function, Ventilation and Massaging |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 40:20:40 Split-Folding and Sliding 2nd Row, 50:50 Split-Folding 3rd Row |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control | Dual-Zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Single-zone Automatic Climate Control |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | — |
| Soket kuasa | 1 Front, 2 USB-C Front, 2 USB-C Rear, 1 Wireless Charger | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 2 USB Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights & Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lights |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Middle Row, 2 Back Row |
| Bidai matahari | Manual Sunshade for Glass Roof | Manual Rear Window Blinds |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto | 12.9" Discover Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 8-speaker Volkswagen Sound System |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up and Down with Anti Pinch | Four Windows, Auto Up and Down with Anti-pinch |
| Penghidup enjin | Keyless (Depress Brake Pedal) | Keyless Push Button |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Auto start/stop | — | ✓ |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | ✓ |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Adaptive Cruise Control |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | ✓ | ✓ |
| Operasi but | Yes, Powered | Powered with Contactless Operation |
| Sensor parkir depan | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Sensor parkir belakang | 4 Sensors | 6 Sensors |
| Kamera undur | Yes, With 360-degree Camera | Yes, with 360-degree Camera |
| Parkir automatik | Yes | Yes |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Navigasi | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had | Tanpa had |
| Waranti pengeluar | 4 tahun✓ | 2 tahun |
| Nota waranti | 8-year/200,000 km Battery Warranty | — |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai #3 & Tayron untuk dijual
Soalan Lazim #3 vs Tayron
Mana lebih baik, smart #3 atau Volkswagen Tayron?
smart #3 ialah pilihan lebih baik untuk pemanduan EV, jarak 325 km dan pecutan pantas. Volkswagen Tayron pula lebih baik jika tujuh tempat duduk serta susunan tempat duduk baris kedua dan ketiga yang lebih serba guna adalah keperluan wajib.
Berapakah perbezaan harga?
Volkswagen Tayron berharga RM15,660 lebih mahal berbanding smart #3.
Mana lebih pantas, smart #3 atau Volkswagen Tayron?
smart #3 lebih pantas, dengan masa 0-100 km/h selama 5.8 saat. Volkswagen Tayron mengambil masa 9.6 saat, iaitu ketinggalan 3.8 saat.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 49.0 kWj #3 mengambil kira-kira 2.2 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 25 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 150 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
Tayron dipasang di Malaysia (CKD), manakala #3 diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
#3 disertakan waranti pengilang 4 tahun berbanding 2 tahun untuk Tayron. #3: 8-year/200,000 km Battery Warranty.