Panduan Membeli Kereta

Peugeot 3008 vs Peugeot 5008

Peugeot 3008

Peugeot 3008

THP Allure

Peugeot 5008

Peugeot 5008

THP Allure

Kesimpulan

Peugeot 3008 berharga RM169,388, manakala Peugeot 5008 berharga RM186,288; perbezaan RM16,900 itu memberikan dua tempat duduk tambahan, but 952 liter berbanding 591 liter, serta barisan tengah tiga bahagian yang lebih fleksibel bersama barisan ketiga. Imbuhannya ialah SUV yang 160 mm lebih panjang dan 103 kg lebih berat. Prestasi adalah seri: kedua-duanya menggunakan enjin petrol turbo 1.6-litre berkuasa 165 hp/240 Nm, transmisi automatik EAT6 dan pacuan roda hadapan, dengan catatan 0-100 km/j dalam 8.9 saat. Untuk lima penumpang, 3008 ialah pilihan yang lebih rasional bagi pembeli Malaysia. Keluarga besar patut membayar lebih untuk 5008.

3008

Pilih Peugeot 3008 jika lima tempat duduk dan but 591 liter sudah memadai, dan anda lebih rela menjimatkan RM16,900 untuk mendapatkan trenkuasa 165 hp yang sama.

5008

Pilih Peugeot 5008 jika anda memerlukan tujuh tempat duduk, but 952 liter dan barisan tengah 33:33:33 yang boleh dilungsurkan serta dilaras kecondongannya.

Perbezaan utama

  • Harga: Peugeot 3008 RM169,388; Peugeot 5008 RM186,288.
  • Tempat duduk: Peugeot 3008 mempunyai 5 tempat duduk; Peugeot 5008 mempunyai 7 tempat duduk.
  • Ruang but: Peugeot 3008 mempunyai 591 liter; Peugeot 5008 mempunyai 952 liter.
  • Panjang: Peugeot 3008 ialah 4,510 mm; Peugeot 5008 ialah 4,670 mm.
  • Jarak roda: Peugeot 3008 ialah 2,730 mm; Peugeot 5008 ialah 2,840 mm.
  • Berat: Peugeot 3008 ialah 1,492 kg; Peugeot 5008 ialah 1,595 kg.

3008

  • RM16,900 lebih murah
  • Badan 160 mm lebih pendek
  • 103 kg lebih ringan dengan output 165 hp dan 240 Nm yang sama
  • Hanya 5 tempat duduk berbanding 7 pada 5008
  • But 591 liter adalah 361 liter lebih kecil
  • Tempat duduk belakang berlipat 60:40, berbanding barisan tengah tiga bahagian 5008 yang boleh dilungsurkan dan dilaras kecondongannya, serta barisan ketiga

5008

  • Susun atur tujuh tempat duduk
  • But 952 liter
  • Barisan tengah 33:33:33 yang boleh dilungsurkan dan dilaras kecondongannya secara manual, dengan meja dulang
  • RM16,900 lebih mahal
  • Badan 160 mm lebih panjang
  • 103 kg lebih berat walaupun menyamai 3008 dengan 165 hp, 240 Nm dan catatan 0-100 km/j dalam 8.9 saat

Jarak roda 5008 adalah 110 mm lebih panjang, yang biasanya memberikan lebih ruang kaki belakang. Ruang but memihak kepada 5008: 952 liter berbanding 591.

3008 4,510 × 1,850 × 1,628 mm · jarak roda 2,730 mm5008 4,670 × 1,855 × 1,655 mm · jarak roda 2,840 mm
1,6284,510 mmJarak roda 2,730 mm1,6554,670 mmJarak roda 2,840 mm

Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.

Harga & ringkasan
HargaRM169,388✓RM186,288
Jenis badanSUVSUV
SegmenC-SegmentC-Segment
PemasanganCKDCKD
Pemilikan
Cukai jalan / tahunRM120RM120
Ansuran bulanan (angg.)RM1,730/bln✓RM1,900/bln
Insurans / tahun (angg.)RM4,684✓RM5,123
Bahan api / tahun (angg.)RM2,786RM2,786
Kos tenaga / 100 km (angg.)RM13.93RM13.93
Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.)RM37,948✓RM40,145
Penggerak kuasa
Teknologi enjin16-valve DOHC direct injection with turbocharger, variable valve timing16-valve DOHC direct injection with turbocharger, variable valve timing
Kapasiti1,598 cc1,598 cc
Kuasa kuda165 hp pada 6,000 rpm165 hp pada 6,000 rpm
Tork240 Nm pada 1,400 rpm240 Nm pada 1,400 rpm
Susunan silinderInline 4Inline 4
Bahan apiPetrolPetrol
Bore × Stroke77 mm × 85.8 mm77 mm × 85.8 mm
Nisbah mampatan10.510.5
Pacuan
TransmisiConventional AutomaticConventional Automatic
Nama transmisiEAT6EAT6
Gear66
Pengeluar transmisiAisinAisin
PacuanFront Wheel DriveFront Wheel Drive
Prestasi & Kecekapan
0-100 km/j8.9 seconds8.9 seconds
Ekonomi bahan api terkadar7 L/100 km7 L/100 km
Kelajuan maksimum205 km/h205 km/h
Dimensi
Panjang4,510 mm4,670 mm
Lebar1,850 mm1,855 mm
Tinggi1,628 mm1,655 mm
Jarak roda2,730 mm2,840 mm
Berat1,492 kg1,595 kg
Tangki minyak53 litres53 litres
Pintu55
Tempat duduk57
Ruang but591 litres952 litres✓
Tayar depan225/55R18225/55R18
Tayar belakang225/55R18225/55R18
Tayar gantiSpace SaverSpace Saver
Tayar kilangContinental CrossContact LX2Continental CrossContact LX2
Wiper Blade (Driver)28 inch28 inch
Wiper Blade (Passenger)16 inch16 inch
Casis
PemasanganMalaysia (CKD)Malaysia (CKD)
Suspensi depanMacPherson StrutMacPherson Strut
Suspensi belakangTorsion BeamTorsion Beam
Roda depan18" Alloy18" Alloy
Roda belakang18" Alloy18" Alloy
SterengRack and Pinion (Electric Power Steering)Rack and Pinion (Electric Power Steering)
Keselamatan
Beg udara6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain)6 (Driver and Passenger, Front Side, Front and Rear Curtain)
ABS/EBD✓✓
Kawalan kestabilan✓✓
Immobilizer✓✓
Fungsi mematikan beg udara✓✓
Kunci keselamatan kanak-kanakElectric for rear doorsElectric for rear doors
Tali pinggang keledar5 Three-point7 Three-point
Sistem maklumat titik buta✓✓
ISOFIXAvailable on two outer rear passenger seatsAvailable on three middle row passenger seats
Bantuan mengekal lorongSteering CorrectionSteering Correction
Peringatan tali pinggangFor All SeatsFor All Seats
Lampu
Lampu utamaLED HeadlampsLED Projectors
Lampu belakangLED with Sequential IndicatorsFull LED with Sequential Indicators
Lampu siang LED✓✓
Lampu kabus depan✓✓
Lampu kabus belakang✓✓
Penunjuk arah cermin sisi✓✓
Kabin
Tempat duduk depan8-way Power Adjustable Driver's Seat with 6-way Power Adjustable Passenger Seat8-way Power Adjustable Driver's Seat with 6-way Power Adjustable Passenger Seat
Tempat duduk belakang60:40 Split-folding33:33:33 Split-folding Middle Row with Tray Tables, Slidable and Manual Recline, 50:50 Split-folding Last Row
Penghawa dingin depanDual-zone Automatic Climate Control SystemDual-zone Automatic Climate Control System
Penghawa dingin belakangRear VentsRear Vents with Blower Control
SunroofPanoramic RoofPanoramic Sunroof
Soket kuasa1 Front, 1 Rear, 1 Boot1 Front, 1 Middle Row, 1 Last Row
Lampu dalamanMap Lights and Ambient LightsMap Lights and Ambient Lights
Pemegang cawan2 Front, 2 Rear2 Front, 2 Middle Row, 1 Last Row
Audio10" Touchscreen with Arkamys 6 Speakers10" Touchscreen with Arkamys 6 Speakers
Kemudahan
Tingkap kuasaFour Windows, Auto Up and Down with Anti-PinchFour Windows, Auto Up and Down with Anti-Pinch
Penghidup enjinKeyless Push ButtonKeyless Push Button
KunciKeyless EntryKeyless Entry
Auto start/stop✓✓
Lampu utama automatik✓✓
Pengelap automatik✓✓
Cruise controlPassive Cruise ControlPassive Cruise Control
Paddle shift✓✓
Kawalan audio pada stereng✓✓
Stereng boleh laras (tilt)✓✓
Stereng boleh laras (teleskopik)✓✓
Operasi butPowered with hands-free functionPowered with hands-free function
Sensor parkir depan6 Sensors6 Sensors
Sensor parkir belakang6 Sensors6 Sensors
Kamera undurYesYes
Cermin sisi lipat automatik✓✓
Bluetooth✓✓
Navigasi✓✓
Bantuan mula menanjak✓✓
Kluster meterFull LCD MonitorFull LCD Monitor
Brek parkirElectronicElectronic
Nota kemudahanQi Wireless Charging TrayQi Wireless Charging Tray
Waranti
Jarak waranti (pengeluar)100,000 km100,000 km
Waranti pengeluar5 tahun5 tahun

Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.

Soalan Lazim 3008 vs 5008

Peugeot 3008 atau Peugeot 5008, mana lebih baik?

Peugeot 3008 lebih sesuai untuk pembeli yang membawa lima orang atau kurang kerana harganya RM16,900 lebih rendah dengan trenkuasa dan prestasi yang sama. Peugeot 5008 pula lebih sesuai jika tujuh tempat duduk, but 952 liter dan tempat duduk belakang yang lebih fleksibel menjadi keperluan.

Berapakah perbezaan harga Peugeot 3008 dan Peugeot 5008?

Peugeot 5008 berharga RM16,900 lebih mahal berbanding Peugeot 3008: RM186,288 berbanding RM169,388.

Adakah prestasi Peugeot 3008 dan Peugeot 5008 berbeza?

Tidak. Kedua-duanya mempunyai enjin petrol turbo inline-four 1.6-litre yang menghasilkan 165 hp dan 240 Nm, transmisi automatik Aisin EAT6 enam kelajuan, pacuan roda hadapan dan catatan 0-100 km/j dalam 8.9 saat.

Lagi perbandingan

Nak beli salah satu? Jual kereta lama, terima bayaran dalam 24 jam

Related PaulTan.org Content: Reviews: Reviews | Tech | 2025 | Featured: Featured | Malaysia: Malaysia | Electric: Electric