Kesimpulan
Pada harga RM108,888, Dongfeng Vigo berharga RM10,462 lebih rendah dan menawarkan penggunaan EV dengan bateri 51.87-kWh, jarak 380 km serta pengecasan DC sehingga 167 kW. But 500 liter dan enam beg udara turut mengukuhkan kesesuaiannya untuk penggunaan lima tempat duduk. Jetour VT9 berharga RM119,350 pula merupakan kenderaan yang lebih besar: panjang 4,724 mm berbanding 4,306 mm, dengan tujuh tempat duduk, roda 19-inci dan suspensi belakang multi-link. Pilihnya jika baris ketiga penting; pilih Vigo untuk sistem pacuan elektrik dan kelengkapan keselamatan aktif yang jauh lebih lengkap.
Pilih Dongfeng Vigo jika anda mahukan EV lima tempat duduk dengan jarak dipetik 380 km, but 500 liter dan autonomous braking.
Pilih Jetour VT9 jika anda memerlukan tujuh tempat duduk, badan sepanjang 4,724-mm dan tangki petrol 57-liter untuk perjalanan lebih jauh.
Perbezaan utama
- Harga: Dongfeng Vigo RM108,888; Jetour VT9 RM119,350.
- Sistem pacuan: Motor elektrik Vigo 161-hp/230-Nm dan bateri 51.87-kWh; enjin petrol turbo 1.5-liter VT9 154-hp/230-Nm.
- Jarak/penyimpanan tenaga: Jarak EV Vigo 380 km; tangki bahan api VT9 57-liter.
- Saiz dan tempat duduk: Vigo sepanjang 4,306 mm dengan lima tempat duduk; VT9 sepanjang 4,724 mm dengan tujuh tempat duduk.
- Keselamatan: Vigo mempunyai enam beg udara, autonomous braking dan lane-keeping assist; VT9 mempunyai empat beg udara serta tiada autonomous braking atau lane-keeping assist.
- Ruang but: Vigo 500 liter; VT9 89 liter.
Vigo
- Jarak EV dipetik 380 km dengan pengecasan DC 167 kW.
- Enam beg udara, autonomous braking dan lane keeping dengan pembetulan stereng.
- But 500 liter serta tempat duduk hadapan berkuasa dan berventilasi dengan memory pemandu.
- Lima tempat duduk berbanding tujuh pada VT9.
- Panjang 4,306-mm adalah 418 mm lebih pendek berbanding VT9.
- Roda 18-inci berbanding unit 19-inci pada VT9.
VT9
- Tujuh tempat duduk dalam SUV sepanjang 4,724-mm.
- Suspensi belakang multi-link dan roda 19-inci.
- Tailgate berkuasa, pelarasan reach stereng dan paddle shift.
- RM10,462 lebih mahal berbanding Vigo.
- Empat beg udara berbanding enam pada Vigo.
- Tiada autonomous braking, lane-keeping assist atau blind-spot information system.
Kelebihan Vigo berbanding VT9
Kelebihan VT9 berbanding Vigo
Berdasarkan helaian spesifikasi varian yang dipilih — ruangan kosong di satu pihak juga boleh bermaksud data tidak disenaraikan.
Ruang but memihak kepada Vigo: 500 liter berbanding 89.
Lakaran badan mengikut jenis bentuk, dilukis mengikut skala daripada panjang dan tinggi setiap kereta.
| Harga & ringkasan | ||
|---|---|---|
| Harga | RM108,888✓ | RM119,350 |
| Jenis badan | SUV | SUV |
| Segmen | C-Segment | D-Segment |
| Pemasangan | CBU | CKD |
| Pemilikan | ||
| Cukai jalan / tahun | RM120 | RM120 |
| Ansuran bulanan (angg.) | RM1,110/bln✓ | RM1,220/bln |
| Insurans / tahun (angg.) | RM3,079✓ | RM3,383 |
| Bahan api atau elektrik / tahun (angg.) | RM1,213 | — |
| Kos tenaga / 100 km (angg.) | RM6.06 | — |
| Kos penyelenggaraan 5 tahun (angg.) | RM22,059 | — |
| Pengecasan (anggaran) | ||
| Cas AC 0–100% (angg.) | 7.9 jam | — |
| Cas DC 10–80% (angg.) | 20 minit | — |
| Penggerak kuasa | ||
| Teknologi enjin | 400V architecture | 16-valve DOHC with Turbocharger, Variable Valve Timing |
| Kapasiti | — | 1,498 cc |
| Kuasa kuda | — | 154 hp pada 5,500 rpm |
| Tork | — | 230 Nm pada 1,750 rpm |
| Susunan silinder | — | Inline 4 |
| Bahan api | Electric | Petrol |
| Bore × Stroke | — | 77 mm × 80.5 mm |
| Nisbah mampatan | — | 9.5 |
| Bilangan motor | 1 | — |
| Kuasa kuda motor | 161 hp | — |
| Tork motor | 230 Nm | — |
| Kapasiti bateri | 51.87 kWh | — |
| Jarak EV | 380 km | — |
| Kadar pengecasan (AC) | 6.6 kW | — |
| Kadar pengecasan (DC) | 167 kW | — |
| V2L | 3.3 kW | — |
| Pacuan | ||
| Transmisi | Single Ratio Automatic | Dual-clutch Automatic (Wet) |
| Nama transmisi | — | 6-speed DCT |
| Gear | — | 6 |
| Pacuan | Front Wheel Drive | Front Wheel Drive |
| Prestasi & Kecekapan | ||
| 0-100 km/j | 9.5 seconds | — |
| Dimensi | ||
| Panjang | 4,306 mm | 4,724 mm |
| Lebar | 1,868 mm | 1,900 mm |
| Tinggi | 1,654 mm | 1,720 mm |
| Jarak roda | 2,715 mm | 2,720 mm |
| Berat | — | 1,551 kg |
| Tangki minyak | — | 57 litres |
| Pintu | 5 | 5 |
| Tempat duduk | 5 | 7 |
| Ruang but | 500 litres✓ | 89 litres |
| Tayar depan | 215/55R18 | 235/55R19 |
| Tayar belakang | 215/55R18 | 235/55R19 |
| Tayar ganti | Tyre Repair Kit | Space Saver |
| Tayar kilang | Wanli Harmonic Plus | Sailun Terramax SV301 |
| Casis | ||
| Pemasangan | China (CBU) | Malaysia (CKD) |
| Suspensi depan | MacPherson Struts | MacPherson Struts |
| Suspensi belakang | Torsion Beam | Multi-link |
| Roda depan | 18" Alloys | 19" Alloys |
| Roda belakang | 18" Alloys | 19" Alloys |
| Stereng | Rack and Pinion (Electric Power Steering) | Rack & Pinion (Electric Power Steering) |
| Keselamatan | ||
| Beg udara | 6 (Driver and Front Passenger, Front Side, Curtain Airbags) | 4 (Driver and Passenger, Front Side) |
| ABS/EBD | ✓ | ✓ |
| Kawalan kestabilan | ✓ | ✓ |
| Penggera | — | ✓ |
| Immobilizer | ✓ | ✓ |
| Fungsi mematikan beg udara | — | ✓ |
| Kunci keselamatan kanak-kanak | Manual For Rear Doors | Manual for Rear Doors |
| Tali pinggang keledar | 5 Three-point | 7 Three-point |
| Sistem maklumat titik buta | ✓ | — |
| ISOFIX | Available On Outer Two Rear Seats | Available for Outer Two Middle Row Seats |
| Sistem brek autonomus | Yes | — |
| Bantuan mengekal lorong | Steering Correction | No |
| Amaran perlanggaran | ✓ | — |
| Peringatan tali pinggang | All Seats | All Seats |
| Lampu | ||
| Lampu utama | LED Projectors | LED Projector |
| Lampu belakang | LED Combination | Full LED |
| Lampu siang LED | ✓ | ✓ |
| Lampu kabus belakang | ✓ | ✓ |
| Penunjuk arah cermin sisi | ✓ | ✓ |
| Kabin | ||
| Tempat duduk depan | Powered Front Seats with Driver's Side Memory & Ventilation | Power Adjustable Driver's Seat, Manual Passenger Seat |
| Tempat duduk belakang | 60:40 Split-folding | 60:40 Split-folding |
| Penghawa dingin depan | Single-zone Automatic Climate Control | Single-zone Automatic Climate Control |
| Penghawa dingin belakang | Rear AC Vents | Rear AC Vents |
| Sunroof | Panoramic Glass Roof | — |
| Soket kuasa | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB Front, 1 USB Rear | 1 Front, 1 Wireless Charger, 2 USB-A Front, 2 USB-A Rear |
| Lampu dalaman | Map Lights and Ambient Lighting | Map Lights and Ambient Lighting |
| Pemegang cawan | 2 Front, 2 Rear | 2 Front, 2 Rear |
| Audio | 12.8" Touchscreen with Wireless Apple CarPlay & Android Auto, 4-speaker Sound System | 10.25" Touchscreen with Wired Apple CarPlay & Android Auto, 4 Speakers |
| Kemudahan | ||
| Tingkap kuasa | Four Windows, Auto Up & Down | Four Windows, Auto Up & Down |
| Penghidup enjin | Keyless Start (Depress Brake Pedal) | Keyless Operation (Push Button Start) |
| Kunci | Keyless Operation | Keyless Operation |
| Lampu utama automatik | ✓ | ✓ |
| Pengelap automatik | ✓ | — |
| Cruise control | Adaptive Cruise Control | Passive Cruise Control |
| Paddle shift | — | ✓ |
| Kawalan audio pada stereng | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (tilt) | ✓ | ✓ |
| Stereng boleh laras (teleskopik) | — | ✓ |
| Operasi but | Remote Control Activation | Powered Boot |
| Sensor parkir depan | 2 Sensors | — |
| Sensor parkir belakang | 3 Sensors | 4 Sensors |
| Kamera undur | Yes, 360-degree Surround View | Yes, 360-degree Surround View Monitor |
| Cermin sisi lipat automatik | ✓ | ✓ |
| Bluetooth | ✓ | ✓ |
| Bantuan mula menanjak | ✓ | ✓ |
| Kluster meter | Full LCD Monitor | Full LCD Monitor |
| Brek parkir | Electronic | Electronic |
| Waranti | ||
| Jarak waranti (pengeluar) | Tanpa had✓ | 150,000 km |
| Waranti pengeluar | 6 tahun | 7 tahun✓ |
| Nota waranti | 8-year, Unlimited Mileage Warranty for Drive Battery | 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty |
Spesifikasi dipaparkan untuk varian yang dipilih bagi setiap kereta. ✓ menandakan angka lebih baik di mana lebih rendah/tinggi memang objektif lebih baik. Cukai jalan: Semenanjung Malaysia, pendaftaran persendirian. Anggaran kos berdasarkan 20,000 km/tahun. Bahan api pada RM1.99/liter (RON95, bersubsidi). Elektrik pada RM0.44/kWj (tarif domestik TNB, pengecasan di rumah); pengecasan DC awam sekitar RM1.30/kWj. Masa pengecasan dianggarkan daripada kapasiti bateri dan kadar pengecasan puncak. Insurans: tarif motor komprehensif, tanpa NCD. Ansuran: 10% pendahuluan, kadar rata 2.5%, 9 tahun. Harga disemak November 2026.
Kereta terpakai Vigo & VT9 untuk dijual
Soalan Lazim Vigo vs VT9
Dongfeng Vigo atau Jetour VT9, mana lebih baik?
Vigo lebih baik untuk pemanduan EV, keselamatan aktif dan ruang but yang disenaraikan, dengan jarak 380 km, enam beg udara serta but 500 liter. VT9 lebih baik jika tujuh tempat duduk dan badannya yang lebih besar, iaitu 4,724-mm, tidak boleh dikompromi.
Berapakah perbezaan harga?
Jetour VT9 berharga RM10,462 lebih mahal berbanding Dongfeng Vigo.
Model mana mempunyai lebih banyak tempat duduk dan ruang but?
Jetour VT9 mempunyai tujuh tempat duduk berbanding lima pada Vigo. Vigo mempunyai ruang but yang disenaraikan lebih besar, iaitu 500 liter, manakala VT9 disenaraikan dengan 89 liter.
Berapa lama masa pengecasan?
Bateri 51.9 kWj Vigo mengambil kira-kira 7.9 jam untuk cas penuh AC, dan dianggarkan 20 minit dari 10% ke 80% pada pengecas pantas DC dengan kadar puncak 167 kW.
Yang mana dipasang secara tempatan?
VT9 dipasang di Malaysia (CKD), manakala Vigo diimport sepenuhnya (CBU) dari China. Pemasangan tempatan biasanya membantu harga dan bekalan alat ganti, dan program CKD lazimnya menandakan komitmen jangka panjang terhadap model ini di sini.
Yang mana mempunyai waranti lebih baik?
VT9 disertakan waranti pengilang 7 tahun berbanding 6 tahun untuk Vigo. Vigo: 8-year, Unlimited Mileage Warranty for Drive Battery. VT9: 10 Years, 1,000,000 km Engine Warranty.